Kadınlarda kalp hastalıkları birinci ölüm nedeni

İstanbul (AA)- Medicana Çamlıca Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, kadınlardaki ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarının birinci sırada yer aldığını, kanserin ise sanılanın aksine ikinci sırada geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Bilal, yaptığı açıklamada, atardamarlarda daralma veya tıkanma, kalp ritm bozukluğu ve kalp kapağı hastalıklarının kadınlar için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Ailesinde yüksek tansiyon, şeker, yüksek kolesterol olan kadınların 30'lu yaşlarda mutlaka kardiyolojik check-up yaptırmaları gerektiğini ifade eden Bilal, 65 yaşın üzerindeki her 4 kadından birinde bir çeşit kalp rahatsızlığı görüldüğünü söyledi.

Koroner arter hastalığının risk faktörlerinin günümüz toplumunun yaşam tarzında giderek daha yaygınlaştığını kaydeden Bilal, kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranının erkeklere göre daha yüksek olduğunu ifade etti. Kadınların, ev halkının sağlıklı beslenmesinin mimarları olarak kalp hastalıklarından korunmada önemli bir role sahip olduklarını vurgulayan Bilal, menopoz sonrası düzenli egzersiz, sağlıklı beslenerek şişmanlıktan korunma ve varsa sigara alışkanlığını terk etmenin, kadınları kalp hastalıklarından korumada en etkili önlemler olduğunu kaydetti.

Menopoz ile birlikte kalp hastalıklarında bir sıçrama olduğunu belirten Bilal, şöyle devam etti:

"Bunun da nedeni, kalp hastalıklarından koruyucu etkisi olan östrojen adlı hormonun seviyesindeki düşmedir. Östrojen iyi huylu kolesterolü yükseltirken kötü huylu olanı azaltıyor. Doğum kontrol hapları da damarlarda pıhtı oluşmasına yol açarak genç yaşta kalp krizi ve felç geçirme ihtimalini arttırmaktadır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler