Kadınlardan İstiklal Caddesi'nde eylem

İSTANBUL (İHA) - 'Sen Varsan Ben Yokum Demeyenler' adı altında Galatasaray Lisesi önünde toplanan kadınlar, birlik mesajı verdi. Aralarında başörtülülerin de bulunduğu grup, "Birbirimizden kuşku duymuyor, birbirimize sahip çıkıyoruz" diye konuşurken, kadınlar arasında ayırımcılık yapılmaması için toplanan imzaların yer aldığı liste mandalla çamaşır ipine asıldı.

Grup adına açıklama yapan Nil Mutluer, Hidayet Şefkatli Tutsal ve Nilgün Yurdalan, "Başörtülü kadınların cahil, yobaz, fesat, takiyyeci, fırsatçı, örümcek kafalı gibi sıfatlarla değerlendirilerek ırkçı yaklaşımlarla şiddete maruz bırakılmalarına karşı çıkıyoruz. Başörtüsüz kadınların da cinsel meta, teşhirci ya da tahrik mekanizması gibi cinsiyetçi yaklaşımlarla değerlendirilmelerine karşı çıkıyoruz. Kadınlar arasında oluşturulan uçurumun kadınların ezilmesini ve sömürülmesini kolaylaştırdığını biliyoruz
ve kadınlara uygulanan baskıların üstesinden ancak barış ortamında hak ve özgürlüklerin uygulanmasıyla gelinebileceğini düşünüyoruz. Biz kadınlar, birbirimizden kuşku duymuyor, birbirimize sahip çıkıyoruz çünkü biz kadınlar farkında olduklarımızla yan yanayız" diye konuştu.

Başörtülü ve başörtüsüz kadınların farklı giyim şekillerini tercih etseler de birbirilerine sahip çıktığını söyleyen grup üyeleri, kadınlar arasında ayırımcılık yapılmaması için topladıkları bin 200 imzanın bulunduğu listeleri de mandalla çamaşır ipine astı. Grubun "Birbirimize sen varsan ben yokum demiyoruz" yazılı dövizler taşıdığı görüldü. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.