HABER

Kadınların % 70'ini sevgilileri öldürüyor

Kadınların % 70'ini sevgilileri öldürüyor

Dünyada, kadın kurbanların yüzde 70'inin erkek partnerleri tarafından öldürüldüğü ve her 3 kadından birinin yaşamı boyunca dövüldüğü veya cinsel ilişkiye zorlandığı bildirildi.

"25 Kasım Uluslararası Kadınlara Yönelik Şiddete Son Günü" dolayısıyla bir açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Samsun-Sinop Tabip Odası Başkanı Dr. Cem Şahan, kadına yönelik şiddet ister kamusal, isterse özel yaşamda meydana gelsin kadının fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine yol açtığını kaydetti. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun yaptırdığı bir araştırma sonucuna göre ailelerin yüzde 34'ünün fiziksel şiddet, yüzde 53'ünün sözlü şiddeti yoğun olarak yaşadığı öğrenilirken, Dr. Cem Şahan kadına yönelik şiddetin yaygınlığının korkutucu boyutlara ulaştığını kaydetti.

Dünyada kadınların en fazla şiddete maruz kalma riskinin yabancı tehlikeden değil tanıdıkları erkeklerden geldiğini ifade eden Şahan, "Dünyanın birçok ülkesinde ekonomik bağımlılık, gelenekler ve yoksulluk kadınları tacize ve şiddete katlanmaya zorluyor. Her 3 kadından biri yaşamı boyunca dövülüyor veya cinsel ilişkiye zorlanıyor. Kadın kurbanların yüzde 70'i erkek partnerleri tarafından öldürülüyor. Dünyanın her yerinde kadınlar işkenceye uğruyor. Devlet güçlerince uygulanan cinsel şiddet işkence, tecavüz, bekaret kontrolü, cinsel içerikli hakaret ve taciz biçiminde gerçekleşiyor. Silahlı çatışmaların tümünde kadınlar hedef alınıyor. Türkiye, Tayland, Filipinler gibi ülkelerde şiddete uğrayan kadın polise başvurduğunda, eşiyle barışması tavsiye ediliyor. Kadınlar polise başvurma konusunda isteksizliğini koruyor. Bazı ülkelerde çocuklar çocuk yaşta evlendiriliyor. Çoğunluğu yabancı uyruklu olan ev içi hizmetliler kötü muameleye tabi tutulup tacize uğruyor" dedi.
Kadına yönelik şiddetin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Şahan, "kadın ve şiddet" konusunda halkın aydınlatılması ve konuya duyarlı olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön