Kadınların kazanılmış haklarını almaya çalışıyorlar

Ankara (AA)- CHP Genel Sekreter Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, kadının özgürlüğünü, türbanla üniversiteye girmesine endeksleyen hükümetin, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngörören tasarıyla, kadınların kazanılmış haklarını elinden almaya çalıştığını bildirdi.

Tamaylıgil, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yaşayan kadınların, hiçbir dönemde, 8 Mart'a bu yılki kadar karamsar bir ortamda girmediğini ifade etti.

Bunun çok haklı nedenleri bulunduğunu belirten Tamaylıgil, bunların başında Cumhuriyetin temel ilkelerinin budanması ve her fırsatta geriye çekilmesinin geldiğini söyledi.

Tamaylıgil, "Bugün karşı devrim taşları örmeye çalışanlar, Cumhuriyet ve kazanımlarına karşı rövanş alma hesabı içinde olanlar, ne yazık ki kadın devriminin kazanımlarını ortadan kaldırmaya çalışmaktadırlar" diye konuştu.

Tamaylıgil, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hükümet bu tasarıyla, kadınlarımızın kazanılmış haklarını yakıp yok etmek için elinden geleni yapmaktadır. Hükümetin içinde var olan Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Kadın Bakanı, bu süreç devam ederken tasarıyı imzalamaktan öte ne yapmıştır? Kadınlar konusunda bunca düzenleme varken, hükümet kendi Bakanlığına bu konuda söz hakkı verme ihtiyacı duymamıştır."

Yoksulluk ve işsizliğin ağır şartları altında, en büyük yükü taşıyan kadınların, bu tasarıyla kazanılmış haklarından önemli ölçüde geriye gidiş yaşayacağını vurgulayan Tamaylıgil, emekli, dul, yetim aylığından kesintiyle, cenaze yardımını zorlaştırmayla, sosyal güvenlikte reform yapılamayacağını söyledi.