KAGİDER'den "kadın vekil sayısı" açıklaması

KAGİDER: - "Ne yazık ki kadın aday sayısının ve sıralamasının yetersizliği nedeniyle 600 üyeli yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadın milletvekillerinin sayısı 103, oranı yüzde 17 düzeyinde kalmıştır. 26'ncı dönemde yüzde 14 olan bu oran sadece yüzde 3 artmıştır" - "KAGİDER'in en büyük dileği yeni kurulacak Bakanlar Kurulu'nda kadınların erkeklerle eşit düzeyde temsil edilmesi, kadınların birikim ve enerjilerinden Türkiye'nin azami düzeyde faydalanabilmesi ve seçilen tüm milletvekillerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini ilke edinmiş kapsayıcı, kadın odaklı politikaları hayata geçirmesidir"

İSTANBUL (AA) - Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nden (KAGİDER) yapılan açıklamada, "Ne yazık ki kadın aday sayısının ve sıralamasının yetersizliği nedeniyle 600 üyeli yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadın milletvekillerinin sayısı 103, oranı yüzde 17 düzeyinde kalmıştır. 26'ncı dönemde yüzde 14 olan bu oran sadece yüzde 3 artmıştır." denildi.

KAGİDER'den yapılan yazılı açıklamada, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri'nde seçmenin tercihini ortaya koyduğu ve kadın vekil sayısının düşük olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Ne yazık ki kadın aday sayısının ve sıralamasının yetersizliği nedeniyle 600 üyeli yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadın milletvekillerinin sayısı 103, oranı yüzde 17 düzeyinde kalmıştır. 26'ncı dönemde yüzde 14 olan bu oran, sadece yüzde 3 artmıştır. Bir sonraki seçimlerde kadın milletvekili sayısının çağdaş ve demokratik ülkelerdeki seviyelere çıkartılması tüm siyasi partilerin önceliği olmak zorundadır. KAGİDER'in en büyük dileği yeni kurulacak Bakanlar Kurulu'nda kadınların erkeklerle eşit düzeyde temsil edilmesi, kadınların birikim ve enerjilerinden Türkiye'nin azami düzeyde faydalanabilmesi ve seçilen tüm milletvekillerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini ilke edinmiş kapsayıcı, kadın odaklı politikaları hayata geçirmesidir."

Açıklamada, yaklaşmakta olan yerel seçimler için aday belirleme çalışmalarında da tüm siyasi partilerin, cinsiyet eşitliği konusuna özel bir önem vermelerinin gerektiği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler