Kahire’de kanlı müdahale

Mısır güvenlik güçleri, başkent Kahire'nin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında kamp kuran Mursi yanlılarına müdahale etti.

Kahire’de kanlı müdahale

Gösterileri organize eden ‘Darbe Karşıtı Koalisyon' sözcüleri, bazı bölgelerden göstericilere rastgele ateş açıldığını ve keskin nişancı ateşinin başladığını kaydettiler. Rabiatul Adeviyye'deki bir geçici morgda toplanan cesetlerin birçoğunda kurşun izi bulunduğu belirtildi.Müslüman Kardeşler'den yapılan açıklamada, müdahale sırasında 100'den fazla göstericinin can verdiği, 2 binden fazla kişinin de yaralandığı ileri sürüldü. Güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada ise 2'si polis 8 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Meydanlardaki çadırların zırhlı birlikler eşliğinde gelen güvenlik kuvvetlerince yıkılmaya başlandığı öğrenildi.

Meydanlar üzerinde alçak uçuş yapan helikopterler, attıkları broşürlerle kadın ve çocukların meydanları terk etmeleri istendi. Broşürlerde, meydanlardan ayrılacak olanların can güvenliğinin sağlanacağı ifade ediliyor.Haftalardır Kahire meydanlarında kamp kuran göstericiler, silahlı kuvvetler tarafından 3 Temmuz'da görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bırakılmasını ve göreve iadesini talep ediyor. Mursi'nin askerlerce tutulduğu yer gizli tutuluyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/AFP/rtr/A.A/NH/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Tarihin hiç bir sayfasında görülmemiştirki,zorbalıkla hiç bir diktatör mutlu sona ulaşamamıştır,HİTLER,MUSSOLİNİ,DEGAUL,POL POTT ve daha sayamadığım pek çok dıktatörun sonu fecı ölüm olmuştur,En iyi yönetim şekli demokrası ve halkın iradesidir,halk ne drse o,onun ötesi kandır,zulümdür,ölümdür,yoksulluktur,YAŞASIN DEMOKRASİ YAŞASIN TC VE VATANIMIZDAKİ 76 MİLYON HALKIMIZ,inşaallah biz bu tarz oyunlara gelmedik vede gelmeyeceğiz
Diğer Haberler