HABER

Kahramanmaraş'taki uçak kazasının görgü tanığı o anları anlattı

Kahramanmaraş'ta orman yangınına müdahale eden kişi, söndürme çalışmalarına katılan uçağın düşme anını anlattı. Kahramanmaraş'taki orman yangınına müdahale için Adana’dan kalkan Beriev 200 tipi yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu Türk ve Rus 8 mürettebat hayatını kaybetmişti.

Görgü tanığı Yemliha Bektur, Beşen Mahallesi Kısık Vadisi'nde ormanlık alandaki yangına müdahale ettiklerini, kayalık bölgede söndürme çalışmalarına katıldıklarını belirtti.

"DAĞA ÇARPTI, SONRA PATLAMA OLDU"

Yangın söndürme uçağının da çalışmalarda yer aldığını dile getiren Bektur, "Uçak havada döndü bir tur. Biz gidecek diye düşündük tekrardan döndü. Çok alçaktan indi uçak sonra tekrar yukarıya doğru çıktı suyu boşalttı. Kendini toparlayamadı, uçağın burnunu havaya kaldırdı ama kurtaramadı. Dağa çarptı, sonra patlama oldu. Arkadaşlar koşarak gitti biz de arkadan gittik." dedi.

Onikişubat ilçesi Ilıca Mahallesi Almalı mevkisindeki ormanlık alanda yıldırım isabet etmesi sonucu yangın çıkmış, Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya'dan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı düşmüştü. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Uzman emekli korgeneral Erdoğan Karakuş bu jet motorlu Rus uçaklarının çok büyük olduğunu , manevra özelliğinin kısıtlı olduğunu ve vadilere kadar alçalması tehlikeli olduğunu söylemişti. En ideal yangın söndürme uçağının THK'nın yangın söndürme uçakları olduğunu üstüne basa basa söyledi.Özellikleri için de her türlü alçak itfada uçabileceğini dikey dalış ve yükselmeleri kolaylıkla yapabilecek kapasitede olduğunu söylemişti. Su tanklarının da 5 tona yakın olduğunu ve yangına müdahele için yeterli olduğunu ısrarla söyledi. Generalimizin haklı olduğu kısa zamanda acı şekilde kanıtlandı.
putine nediyecez.
o kadar çok yangın çıktıki uçaklar ve plotlar boş durmadı yorgun düştü uçak allah tahmet eylesin ölen plotlara emekleri çok.
Geri Dön