HABER

Kahreden görüntü! 10 yıldır yalnız, 42 yıldır esaret altındaki balina intihara kalkıştı

Kanada'nın Marineland bölgesinde 'dünyanın en yalnız balinası' kafasını vura vura intihar etmeye kalkıştı. 5 yavrusu ile birlikte arkadaşlarının da ölümünün ardından beton bir tankın içinde son 10 yıldır yalnız yaşayan Kiska'nın 42 yıldır esaret halinde bir hayat sürdüğü belirtildi.

Kahreden görüntü! 10 yıldır yalnız, 42 yıldır esaret altındaki balina intihara kalkıştı

Kanada, Ontario'daki bir deniz parkında hayatta kalan son katil balina olan Kiska, içinde bulunduğu tankta intihara kalkıştı. Balina Koruma Alanı Projesi tarafından 'dünyanın en yalnız balinası' olarak adlandırılan Kiska'nın 42 yıldır esaret halinde bir hayat sürdüğü belirtildi.

Balinanın görüntüleri, esaret karşıtı eylemci ve eskiden parkta çalışan Phil Demers tarafından çekildi. Demers paylaştığı tweetinde, "Bu video 4 Eylül 2021'de çekildi. Esaret karşıtı eylemciler MarineLand'e girdiler ve hayatta kalan son orkaları Kiska'nın kafasını duvara vurduğunu gördüler. Lütfen izleyin ve paylaşın. Bu zulüm sona ermeli. Bu tehlikeli ve kendine zarar verme davranışıdır. Kiska sıkıntı içinde'' ifadesini kullandı.

''ÖLÜME NEDEN OLABİLİR''

Whale and Dolphin Conservation'da tutsaklığa son verme kampanyası yürüten Rob Lott da, davranışın "son kırk yıldır Kiska'nın yapay, somut bir ortamda yetiştirilmesiyle stresle bağlantılı olduğunu" söyledi ve ekledi: Kronik stres, orkaların bağışıklık sistemlerini, fizyolojisini etkiliyor. Bu hastalığa ve bazen de ölüme neden olabilir.

Dünyada esaret altında tutulan son orka olarak bilinen Kiska, İzlanda'da 1979 yılında yakalanarak bugün bulunduğu tema parkı tarafından satın alınmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Hayvanı hem tanka hapsetmişsiniz, sonra da diyorsunuz ki intihar etmek istiyor. Ulan insanlar hukuken ceza aldıklarında bu balina gibi hapse gönderiliyorlar. Hapishane o kadar iyi olsa insanlar hiç çıkmak istemezler. Şu hayvanları kafese sokma, bir yerlerde hapsetme, özellikle hayvanat bahçeleri gibi yerlerde hayvanları hapsediyoruz, hayvanların bizlere yapmayacakları zulmü onlara yaşatıyoruz. Hayvanları doğal ortamlarına bırakalım ve özgürce yaşasınlar..
İnsanoğlu (biz) Allahın verdiği Eşrefi mahluk ismini ,esfeli safilin (aşağında aşşağısı) pozisyonuna getirdik.Bize emanet bu dünya ziynetlerini bile bile iğfal etmekteyiz. İçimizde İfsat edici karaktere sahip olanlar yüzünden zulumden zevk alır hale geldik.
Aynı şekilde Büyükadadaki Atlar içinde tepki gösterip Atları özgürleştirmek lazım demişlerdi. İbbnin özgürleştirdiği Atlardan 100 tanesi Hatay beleyesine yollandıktan sonra ortadan kayboldu daha sonra Adanada kesildiği ortaya çıktı. Hiç karışmasalardı Atlar Büyükadada hala yaşıyor olacaktı, şimdi bu Balinayı serbest bırakacaklar daha sonra Kozmetik üründe kullanılmak üzere ya Kanadalı ya Norveçli balıkçılar bunu avlayıp öldürecek....
Geri Dön