HABER

Kalbi cama işleyen doktor

ANTALYA (İHA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Cemal Cingi, insanların en önemli organı olan kalbi cama işliyor.

Cemal Cingi, kalbi konu alan eserlerini, 3. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi'nde sergiledi. Kalp doktorlarının buluştuğu bir kongrede kalp konulu eserlerin sergilenmesinin ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken Cingi, "23 yıllık doktorum. Doktorluk mesleğimin yanında 25 yıldır da seramik sanatıyla ilgileniyorum. Son 3-4 yıldır cam çalışmaya başladım. Cam çok renkli, daha canlı ve sıcak bir malzeme. O yüzden camdan füzyon çalışma yapmayı çok seviyorum" dedi. Çalışmalarında doktorluğun da vermiş olduğu bir ilgiyle insanların en önemli organı olan kalbi konu aldığını anlatan Cingi, şöyle konuştu: "Çünkü kalp duyguların merkezi, yaşamın yöneticisi, bazen yumuşacık bezen de taş gibidir. Biz bütün duygularımızı, düşüncelerimizi, kararlarımızı hep kalbimize yükleriz. Kalbin karar vermekde pek rolü yok ama sanki her şeyi kalbimiz yönetiyor gibi gelir. Yaptığım çalışmalarda insan duygularını kalbe aktarmaya çalıştım. Örneğin kiminin kalbi çok geniştir içinde herkese yer vardır, kimininki boştur. Çalışmalarımda bu duygulara yer vermeye çalıştım. Kalp bizim güncel hayatımızda da hem sağlığımız için çok önemli bir organ."

Cama nasıl şekil verdiğini anlatan Cingi, "Öncelikle bir kat cama, fırça veya sprey yardımıyla boya yerleştiriyorum. Üzerine tekrar bir cam daha ekliyorum. Yaptığım çalışmaya göre, çeşitli renkler veya ebatlarda cam parçaları ekliyorum. Daha sonra bu camları fırında yüksek derecede birbirlerine kaynaştırıyorum. Sonunda hepsi sanki tek bir cam gibi görünüyor" diye konuştu.

Cemal Cingi, kalp figürünün yanında doğadaki canlıları konu aldığı fizyon çalışmalarının da bulunduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön