HABER

Kalbi olan bu maçı izlemesin

İSTANBUL (İHA) - Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Debeş, kalp, damar ve tansiyon hastalarına, çarşamba günü Türkiye ile Brezilya arasında oynanacak olan yarı final maçını izlememeleri uyarısında bulunarak "Aşırı heyecan, kalp ve tansiyon hastalarında, kalp krizi veya beyin kanamasına neden olabilir" dedi.

Aşırı heyecan sırasında adrenalin artışı yaşandığına dikkat çeken Dr. Hakan Debeş, "Bu durumda kalp ve tansiyon hastalarında çeşitli sağlık sorunları başgösterebilir ve kimi zaman ölümcül durumlarda bile kanılabilir" uyarısında bulundu.

Özellikle Milli Takım'ın yurtdışındaki takımlarla gerçekleştirdikleri müsabakalarda kalp krizi geçiren veya heyecandan tansiyonu yükselen pek çok vaka bulunduğunu ifade eden Dr. Debeş, şunları söyledi:

"Aşırı sevinç ve aşırı üzüntü gibi durumlar özellikle kalbi ile sorunu olan hastalarda kalp kirizi riskini arttırır. Bunun dışında yüksek tansiyonu olan hastaların da heyecandan tansiyonları yükselerek, beyin kanaması, felç ve inme gibi bir takım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. O nedenle bu tip sağlık sorunu olanların Türkiye-Brezilya arasındaki yarı final karşılaşmasını izlememeleri sağlıkları açısından gereklidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön