Kaliforniya Senatosu 23 Nisan'ı tanıdı

LOS ANGELES (ANKA) - Can Kamiloğlu bildiriyor -ABD'nin Kaliforniya eyaleti, 23 Nisan'ı Çocuk Bayramı olarak tanıdı. Eyalet senatosunda kabul edilen yeni yasaya göre her yıl Nisan ayının son haftası da eyalette çocuk haftası olarak ilan edildi. Nisan ayının son Cumartesi günü ise çocuk bayramı olarak kutlanacak.

Kaliforniya'da yaşayan Türkler, uzun yıllardan beri eyalet senatosunda, Ulusal Çocuk Bayramı 23 Nisan'ın tanınması konusunda yoğun lobi çalışması yapıyorlardı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Güney Kaliforniya Türk Dernekleri Başkanı Ahmet Atahan, "Bu 23 Nisan'ın tanınmasıdır. Çok küçük bir hareket gibi görünse de, bu gelişme Türklerin Amerikan siyasi arenasında bir uyanışıdır" dedi. Atahan, Kaliforniya eyaletinde Nisan ayı sonunda kutlanacak Çocuk Haftası etkinliklerinin 23 Nisan'dan yola çıkılarak düzenlendiğini ve bunu 23 Nisan'ın tanınması anlamına geldiğini söyledi.

-ERMENİ LOBİSİ ŞOKTA-
Geçtiğimiz yıl Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger'in, Ermeni soykırımın yıldönümü kabul edilen 24 Nisan'ı kapsayan 22-29 Nisan arasını "Ermeni Soykırımı'nı Anma Günleri" olarak ilan etmesinin ardından bu yıl eyalet senatosunun, Türkiye'de kutlanan 23 Nisan ulusal çocuk bayramından yola çıkarak, aynı tarihlerde eyalette çocuk haftası olarak ilan etmesi, özellikle bölgede etkili olan Ermeni lobisi tarafından şaşkınlıkla karşılandı.