Kalkınma ajansları aktif hale geliyor

ADANA (İHA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Kalkınma Ajansları'na açılan davalarda son sözü Anayasa Mahkemesi'nin söylediğini belirterek, "Anayasa Mahkemesi, kanunun özü itibariyle onaylamış oldu. Böylece ajanslar aktif hale gelecek" dedi.

TOBB Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yaptığı açıklamada, Kalkınma Ajansları'yla ilgili bundan yaklaşık 2 yıl önce kanun çıkardıklarını, bu kanuna istinaden Türkiye'nin 24 kalkınma bölgesine ayrıldığını ve her bölgede bir ajans kurmayı planladıklarını hatırlattı. Şener, kurmayı hedefledikleri 2 ajanstan Adana-Mersin'de Çukurova ve İzmir Ajanslarını kurabildiklerini kaydetti. 2 ajans kurabildiklerini ve bu ajansların açılışına bakan sıfatıyla kendisinin geldiğini, ancak daha sonra 2 hukuki gelişme olduğunu belirten Şener, "Danıştay'da idari dava ve Anayasa Mahkemesi'nde kanunla ilgili dava açıldı. Danıştay, Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Böylece Çukurova ve İzmir Ajansları askıda kalmışlardı" dedi.

Şener ancak, son sözü söyleyecek olanın Anayasa Mahkemesi olduğunu ifade ederek, "Anayasa Mahkemesi'nde açılan dava sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi kanunu özü itibarıyla onaylamış oldu. Küçük iki ayrıntıda bir değişiklik yapıldı. Danıştay'da Anayasa Mahkemesi kararına uygun hale gelmiş oldu. Böyle bir durumda Çukurova ve İzmir Kalkınma Ajansı var. Bu ajansların aktif hale gelmesi bundan sonra idari süreçtir" diye konuştu.

Ajansın devlet bütçesinden ayrılacak kaynakları ve yerel kaynakları olduğunu vurgulayan Şener, "Bu 3 kaynağı bölgede yöre için ekonomik, sosyal, kültürel olarak faydalı olanlara dağıtılacak. Bölgede canlanma meydana gelecek. Bu bir sev ve kazan projesidir. İlini, bölgesini seven çalışacak, proje üretecek, ajansı destekleyecek, kendi işini kuracak ve bölgeye faydalı olacak" şeklinde konuştu.