HABER

Kalp hastalarına 'kırmızı et' uyarısı

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Bayram, kırmızı etin kalp hastaları için tehlikesine dikkat çekerek, yaklaşan Kurban Bayramı'nda kalp hastalarının kırmızı etten uzak durması gerektiği bildirdi.

Kalp hastalarına 'kırmızı et' uyarısı

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bayram, kalp hastalarının bayramda kavurma ve güveç gibi yağlı yemeklerin yerine ızgara veya haşlama tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Kalp hastalarının et tüketiminin daha yoğun olduğu Kurban Bayramı'nda kendilerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Dr. Bayram, bu tür rahatsızlığı olanların günde 2 köfte ve bir kalem pirzolayı geçmeyecek kadar et yiyebileceklerini ifade etti.

KIRMIZI ETİN CAZİBESİNE KAPILMAYIN

Prof. Dr. Ali Bayram, "Türkiye'de 1 milyon 200 bin dolayında kroner kalp hastası bulunuyor. Kurban Bayramı özellikle kalp hastaları için tehlikeli bir dönem. Kalp hastaları bayramda kırmızı etin cazibesine kapılmamalıdır. Eğer kendilerini kontrol edebileceklerse et ve et ürünlerinden uzak durmalıdırlar. Bu hastalarımız et yemek istiyorlarsa beyaz et yani balık ve tavuk etini tercih etmelidirler. Tüm dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerinin başında kalp hastalıkları gelmektedir. Karadeniz Bölgesi de kalp rahatsızlıkları bakımından diğer bölgelere oranla dikkat çekmektedir. Bunun nedeni de kırmızı et ve katı yağ tüketiminin fazla olmasıdır" dedi.

KALP HASTALARI DİKKAT!

Kurban kesmenin zor ve meşakkatli bir iş olduğuna ve kalp hastalarının bu konuda da dikkatli olması gerektiğine değinen Prof. Dr. Bayram, "Kalp hastaları kurbanlarını kendileri kesmek yerine başkasına kestirmelidir. Kendilerini fazla zorlamamalı ve yorulmamalıdırlar. Eğer illa kendileri kesecekse kesim sonrası dinlenmeli, aşırı hareketlerden kaçınmalıdırlar. Yemeklerden en az 1.5 saat sonrasına kadar aşırı hareketlere girmemelidirler. Kalp hastaları, merdiven, yokuş ve rampalarda yavaş hareket etmelidirler. Az ve sık yemek, hem mide hem de kalbi yormaz" şeklinde tavsiyelerde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler