Kalpazanların yeni yöntemi

Kalpazanların yeni yöntemi

Piyasaya sahte para sürmek isteyen 26 kişilik bir şebeke ile birlikte 336 bin YTL tutarında sahte para ele geçirildi. Cazibeli kadınlara tahsis ettikleri özel otomobiller ile paraları Anadolu'da piyasaya sürdükleri tespit edilen şebekenin özellikle alışveriş merkezlerini tercih ettikleri ortaya çıktı. Bir depoya yapılan baskın polis kamerası tarafından görüntülendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,"sahte para basmak ve piyasaya sürmek" suçu işleyen bir şebekeye yönelik 26 Mart 2008 tarihinde Bağcılar, Fatih, Küçükçekmece, Eminönü, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Güngören ve Avcılar'da eş zamanlı operasyon düzenlendiği belirtti. Operasyonlarda 8 bin 200 dolar (100'lük ABD doları), 2 adet tabanca, 17 adet fişek, 7.63 gr. ağırlında 13 paket halinde kokain maddesi, 2.32 gr. ağırlığında 10 adet extacy hap, 8 bin 300 YTL değerinde filigranı ve emniyet şeridi basılmış para kağıdı, 5 adet boş çek yaprağı, 4 adet renkli printer (sahte para basımında kullanılan), 3 adet değişik şahıslar adına düzenlenmiş, nüfuz cüzdanı, 2 adet nüfuz cüzdanı fotokopisi, 1 adet boş diploma ile 2 adet kaşe ele geçirildi.

Yakalanan kişilerin, geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan ve Guinness Rekorlar Kitabına aday gösterilen 53 milyon YTL'lik sahte para operasyonu ile bağlantılı oldukları ortaya çıktı. O dönemde tespit edilemeyen bu kişilerin basılan sahte paraları piyasaya süren kişiler olduğu belirlendi. Sahtecilik şebekesinin cezaevine girmesi ile toparlanma sürecine girdikleri anlaşılan bu kişilerin sahte para basmaya ve piyasaya sürmeye başladıkları belirlendi.

Mali polis, şebekenin özellikle genç, alımlı ve güzel bayanları kullandığını ortaya çıkardı. Cazibeli kadınlara tahsis ettikleri özel otomobiller ile sahte paraları Anadolu'da piyasaya sürdükleri tespit edilen şebekenin özellikle alışveriş merkezlerini tercih ettikleri tespit edildi.

Teknik ve fiziki takibin ardından harekete geçen ekipler, şebeke elemanlarının sahte para basmak için kullandıkları bir depoya baskın düzenlendi. Genişletilen operasyonda bu kişilerin işyerleri ile evlerine yönelik eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Operasyonda şebeke lideri B.A., yardımcısı R.Y. ile biri yabancı uyruklu 3 bayanın da aralarında bulunduğu toplam 26 kişi gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde yapılan detaylı aramalarda bir miktarda 7.63 gr. ağırlında 13 paket halinde kokain maddesi, 2.32 gr. ağırlığında 10 adet extacy hap ele geçirildi.

Şebeke elemanlarının sahte paradan elde ettikleri gelirleri gece aleminde harcadıkları belirtildi. Emniyette sorgu ve işlemleri tamamlanan zanlılar Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler