HABER

Kamer Genç'ten 'sağduyu' çağrısı

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'nin bağımsız kalan milletvekillerinin istifa kararlarının yanlış olduğunu belirtti.

Genç, "Parlamento zemininde mücadele etmeleri gerekiyor" dedi.

Tunceli Bağımsız Milletvekili Genç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, kardeş kavgasına zemin hazırlamanın kimseye faydası olmadığını dile getirerek, bu memleketin meselelerinin çözüm yerinin Parlamento olduğunu ifade etti. Genç şunları kaydetti:

"Açılım dediler. Açılım diye bir şey ortada yok. 2005 yılında Başbakan Erdoğan Diyarbakır'a gitti. 'Türkiye'de Kürt meselesi var, ben bunu çözerim' dedi. Bunu oy almak için yaptı. O güne kadar hiçbir hükümet meseleyi Kürt meselesi olarak görmedi. Kürt sorunu demek, 'ben sizin istediğiniz bağımsız devleti kurmanız için ortam hazırlayacağım' demektir. Bütün mesele bundan kaynaklanıyor."

Genç, kapatılan DTP milletvekillerinin milletvekilliğinden istifa kararlarına ilişkin soruya ise şu karşılığı verdi:

"DTP'li arkadaşlar büyük hata ediyor. Parlamento zemininde mücadele etmeleri gerekiyor. İnsanları sokağa düşürmekle kim bunun sorumlusu olacak? Bunun birinci sorumlusu siyasiler olacak. Vatandaşa aklıselimi tavsiye etmeyen siyasiler sorumlu olacak. Hukuku adres göstermek gerekirken sokaktaki teröre destek vermenin kimseye faydası olmayacak."

Genç, Başbakan Erdoğan'ın bütçe görüşmelerindeki tavrını eleştirdi. Başbakan Erdoğan'ın Meclis Başkanı Şahin'e, 'Sen mi susturursun ben mi susturayım' şeklinde hitapta bulunduğunu hatırlatan Genç, "Ben Meclis Başkanı'nın yerinde olsam 'Buyrun Sayın Başbakan siz susturun' derdim" diye konuştu.

Genç, Muş'ta iki göstericinin öldürülmesi olayına ilişkin soru üzerine, "Bu tamamen bu hükümetin iflası demektir. Bu olay iç kavgaya doğru gidiyor. Devletin güvenlik kuvvetleri iş yapamaz hale geldi. Çünkü kendisini de korumak zorunda. Molotofkokteyli atılıyor, taş atılıyor. Güvenlik kuvvetleri de insan. Kendilerini korumak zorundalar. Milleti sokağa dökmenin anlamı yok" diye konuştu.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön