Kamu Başdenetçiliği Kurumu tütünsüz yaşama dikkat çekti

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Tütün icat olduğundan beri insanlığın başının belasıdır.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Tütün icat olduğundan beri insanlığın başının belasıdır. Tütünle ilgili sigaradan kurtulmayla ilgili güzel bir çalışma yapıyoruz. Bu toplantıdan sonra umut ediyorum ki sigara alışkanlığı olanlarda o alışkanlıklarından yavaş yavaş vazgeçeceklerdir" dedi.
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), tütünsüz yaşama dikkat çekmek amacıyla bir program düzenledi. Programın açılış konuşmasını yapan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Tütün icat edildiği günden beri tartışma olmuştur, savaşlar çıkmıştır, binlerce on binlerce can almıştır. Tütün icat olduğundan beri insanlığın başının belasıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Doç. Dr. Tijen Şengezer ve arkadaşlarının bu tütün illetine bulaşmış olan insanlara kurtuluş yollarını çözüm önerilerini öğrettiğini bildiren Malkoç, “Bu fevkalade önemli bir şey. Sevindirici olan husus şudur; dünyada ve özellikle de ülkemizde son 10-15 yıldan beri tütünün zararları anlaşılmaya başlanmış ve sigaraya, tütüne karşı ilginin azaltılması kullananların bırakması için olağanüstü gayretler gösterilmiştir. Bu husus sevindiricidir. Bununla ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır. Kamu görevlilerinin gayretleri de fena sayılmaz. Bu işin gönüllülük esasında yürümesi gerekiyor. Çünkü her şeyden önce sağlığa zararlı bir husustur bu” diye konuştu.

"Türkiye’nin tütün alkol gibi benzeri konulardaki olumsuz olan alışkanlıklardan kurtulması için biz elimizden geleni yapacağız"
Hem Türkiye’de hem de dünyada milyonlarca insanın tütün sebebiyle değişik hastalıklara yakalandığına dikkat çeken Malkoç, “Başta solunum yolları olmak üzere kanser ve benzeri hastalıklar olmak üzere bu hastalıklara daha fazla yakalanmaktadır. Bizde KDK olarak TBMM’nin duyarlılığı ve Türkiye’deki uygulamanın önemini anlatmak için kurumumuzda da tütün kullananlar varsa bunları farklı dille güzel güzel anlatarak bundan vazgeçirmek için böyle bir toplantıyı düzenledik” ifadelerini kullandı.
KDK’nın vatandaşın derdini, sıkıntısını anlatıp çözümünü dermanını aradığı bir kurum olduğunu söyleyen Malkoç, şöyle konuştu:
“Biz elimizden geldiği kadar vatandaşın derdine çözüm bulmaya, devletle millet arasında köprü olmaya, halkın avukatlığını yapmaya devam ediyoruz. Yeni bir kurumuz. 5.yılımızı dolduruyoruz. Ama çok şükür Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Bakanlar Kurulu nezdinde etkimiz artarak devam etmektedir. En son TBMM’de yaptığımız toplantıda yaşadık. 2017 Faaliyet Raporunu sunduğumuzda dilekçe komisyonu başkanımızdan milletvekillerimize kadar kurumun ne kadar önemli olduğunu, idareyle insanlar arasındaki ilişkiyi ne kadar geliştirdiğini, çözüm ürettiğini bizzat onlardan duyduk. Bugünde tütünle ilgili sigaradan kurtulmayla ilgili güzel bir çalışma yapıyoruz. Bu toplantıdan sonra umut ediyorum ki sigara alışkanlığı olanlarda o alışkanlıklarından yavaş yavaş vazgeçeceklerdir. Umut ediyorum ki Türkiye bu sigara illetinden ve zararlı diğer alışkanlıklardan kurtuluşu noktasında daha fazla çalışmalara muhatap olur. Bu noktada çalışan kuruluşlarla dayanışma içinde olmayı arzu ediyoruz. Yeşilay gibi, benzeri kurumlar gibi ve Türkiye’nin tütün alkol gibi benzeri konulardaki olumsuz olan alışkanlıklardan kurtulması için biz elimizden geleni yapacağız. Vatandaşın sağlığı da bizim iyi yönetim ilkeleri dediğimiz ilkeler arasında son derece önemlidir.”
Malkoç, KDK olarak idarenin hizmetlerinin daha kaliteli olmasını ve iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesini gözettiklerini vurguladı.
Malkoç’un konuşmasının ardından Doç. Dr. Tijen Şengezer, ‘Sevdiklerinle Daha Güzel Yarınlar İçin Gelin ve Mükemmel Bir Şey Yapın Sigaradan Kurtulun’ konulu bir sunum yaparak, tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler