HABER

Kamu-Sen'den MB Başkanı'na "sitem" ziyareti

ANKARA (İHA) - Kamu-Sen heyeti, "Memura yapılacak yüzde 5'lik zam enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkiler" diyen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ı ziyaret ederek sitem etti.

Kamu-Sen Genel Başkanı ve konfederasyona bağlı sendika temsilcileri bugün Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ı ziyaret etti. Basına kapalı olan görüşmenin ardından bir açıklamaya yapan Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'a kamu çalışanları adına bir mektup sunduklarını söyledi. IMF'in Türkiye'de ücretlerin çok yüksek olduğunu ve azaltılması yönünde hükümete bir takım talimatlar verdiğini iddia eden Akyıldız, hükümetin de bu doğrultuda politikalarla ücretlere sadece enflasyon oranında zam yaptığını ileri sürdü. Kamuoyunda memur maaşlarına yüzde 12-13 zam yapıldığı gibi bir izlenim yaratılmaya çalışıldığına dikkat çeken Akyıldız, memur maaşlarına 2007 yılı için başka bir artış görülmediğini kaydetti. Akyıldız, mektubunda, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'a da memur maaşı zamlarının enflasyonu etkileyeceği yönündeki açıklamalarına da sitemde bulundu. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın konum itibariyle memur maaşlarına yapılan artışı en iyi bilen kişi olduğunun altını çizen Akyıldız, Merkez Bankası'nın 2007 yılı enflasyon tahminin yüzde 7 olduğunu ve bu oranın memur maaşlarının yüzde 1 oranında azaltacağını vurguladı. 2007 yılında memur maaşlarının ilk 6 ay için 27 YTL, ikinci altı ay içinde yaklaşık olarak 55 YTL kadar daha artacağını dile getiren Akyıldız, "2007 yılının tamamı için aylık ortalama 41 YTL zam yapılmış olacaktır. Siz ise yaklaşık 2.5 milyon kamu çalışanına aylık 41 YTL zammı çok görmekte ve bu paranın enflasyonu yükselteceğini iddia etmektesiniz" dedi.

Türkiye'nin temel probleminin sorunların altında yatan nedenlerin tespit edilememesi olduğunu söyleyen Akyıldız, memura verilen aylık 41 YTL'yi enflasyonunun temel sebebi olarak görmek isteyenlerin gerçeklere gözlerini kapattıklarını söyledi. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın da Kamu-Sen heyetinin kendilerine yapmış olduğu ziyareti olumlu değerlendirdiğini dile getiren Akyıldız, 2 milyon üzerindeki kamu çalışan nüfusunun hiçbir zaman göz ardı edemeyeceklerini belirtti.
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın ekonomik problemlerin çözümünde ellerindeki enstrümanları en iyi şekilde kullanacaklarını ifade ettiğini belirtti. Akyıldız, Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın ekonomide rahatlama sağlayacak bir fiyat istikrarı hedefleyen politika izlediklerini ve bu politikaların başarıya ulaşması halinde Türkiye'nin üzerindeki yükün paylaşımı noktasında sonuç elde edileceğini ifade ettiklerini aktardı. Akyıldız Türkiye'de ilk defa önemli kesimi temsil eden bir kuruluşun Merkez Bankası Başkanı tarafından kabul edilmesinin de kendileri için ayrı bir önem taşıdığını belirtti. Akyıldız şunları kaydetti:

"Ekonomik istikrarın ve fiyat istikrarının sağlanmasında kullanılan malzemelerin gelir adaletsizliği nedeniyle dar ve basit gelirlerin üzerindeki yükü artırmaktadır. Bu yükün artırılması noktasında uygulanan politikalar, Merkez Bankasınca uygulanan politikaların kamu çalışanlarını destekler bir niteliği bulunmamaktadır. Bu yüzden biz Merkez Bankası yetkililerince yapılan açıklamalarda bu hususiyetin göz ardı edilmemesini ve fiyat istikrarının yakalanmasında da eldeki enstrümanlar açısından kamu çalışanlarına yapılan zamların olumsuz nokta da değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladık. Fiyat istikrarının sağlanması noktasında makro ekonomik politikaların uygulanması bir bütün olarak gerçekleştirilmelidir. Denklemin tek tarafındaki malzemeyi kullanırsanız denklemin öbür tarafındaki malzeme riskten uzaklaşmış olur. Biz bu riski tek başımıza üstlenmek istemiyoruz. Bu konuyu Başkanla paylaştık umarım siyasi iradede gerekli mesajı almıştır. Politikaların tespitinde tercihler kamu çalışanların üzerindeki yükün azaltılması noktasında gerçekleşir. Bunu siyasi iradeden bekliyoruz. Ancak bugüne kadar ki gelişmeler siyasi iradenin bu noktada olumlu bir adım atmayacağını göstermiştir. Toplu pazarlık masasının son gününde Sayın Bakan inisiyatif kullanma ihtiyacı olduğunu belirtmesine rağmen IMF'ten ancak 0.5'lik bir yetki alabildiklerini ortaya koymuş. Hükümet inisiyatif kullanma yetkisine ve hakkına sahip değildir. Biz Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Türkiye'ye yöneten bir hükümet olmasını istiyoruz. Başkalarından alacakları talimatlarla uygulayacakları politikalar ne kendilerine ne de bu hükümete yarar sağlamayacaktır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön