HABER

Kan kardeşliği hastalık sebebi

Doğu ve Güneydoğu'da kırsal bölgelerde yaşayan çocukların bileklerini keserek "Kan Kardeşliği" adı altında gerçekleştirdikleri eylemin, bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkardığını söyleyen İntaniye Uzmanı Dr. Aytaç Bilgiç, "Bu yolla ölümcül hastalıklar bulaşabilir" dedi.

Kan kardeşliği hastalık sebebi

Dr. Aytaç Bilgiç, çocukları ve aileleri bu konuda uyararak, "Bölgedeki çocukların büyük bir çoğunluğu kan yoluyla kardeşliğe adım attıkları düşüncesiyle kollarını kanatarak kanlarının birbirine karışması eylemini yapıyorlar. Oysaki bu eylem, bulaşıcı hastalıkların bir kişiden birine geçmesine sebep olabiliyor. Bu yolla hepatit başta olmak üzere, AIDS gibi ölümcül hastalıklar bulaşabiliyor. Aileler çocuklarını bu konuda duyarlı olmalıdırlar" diye konuştu.

HİJYENE DİKKAT EDİLMELİ

Dr. Bilgiç, menenjit, tifo ve sarılık gibi hastalıkların yaz mevsiminde artabileceğini vurgulayarak, Bir çok ilde açılan "Sporla Tanış Projesi " kapsamında açılan yaz spor okullarında hijyene dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Dr. Bilgiç, çocukların yüzeceği havuzların mutlaka iyi klorlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler