Kanada'da 275 bin fok için av izni

ST. John's (AA)– Her yılın Mart ayı sonlarında başlayan fok balığı avı için balıkçılar gün sayarken, Kanada, bu yıl avlanabilecek fok balığı sayısını 275 bin olarak açıkladı.

Avlanma yöntemlerinden dolayı dünyada tepkilere neden olan fok balığı avı için hayvan hakları kuruluşları ile çevreci gruplar eylemlerine başladı.

Kanada Balıkçılık Bakanlığı, bu grupların eylem ve tepkilerine rağmen, geçen yıl 270 bin olan avlanma kotasını bu yıl için 5 bin artırdı. Av sezonu, Bakanlığın önümüzdeki günlerde resmi tarihi açıklamasıyla başlayacak.

Kanada hükümeti tarafından sayıları arttığı gerekçesiyle avına izin verilen fok balıklarının sayısının gerçekte küresel ısınma sebebiyle azaldığı ileri sürülüyor. Yaklaşık 5,5 milyon fokun yaşadığı Kanada'da, geçen yıl 270 bininin avına izin verilmesine rağmen 330 bini aşkın hayvanın avlandığı iddia ediliyor.

Kanada Balıkçılık Bakanlığı tarafından sadece yetişkin fokların avlanmasına izin verildiği açıklansa da, avlanan fokların büyük bölümünü, derilerinin daha pahalı olması sebebiyle 3-4 aylık foklar oluşturuyor. Bu yavru foklar, avcıları gördüklerinde kaçmadıklarından, kalın sopalarla kafalarına vurulurken de savunmasız kalakalıyor. Ölesiye
dövülen yavru foklar, daha sonra çengelli sopalarla buzların üzerinde teknelere sürükleniyor. Bu sırada hala ölmeyen birçok yavru fok canlı canlı yüzülüyor.

Kanada'nın dış ticaretindeki en büyük müşterisi ABD, Kanada'dan yavru fok kürkü alımını 1972'de, Avrupa Birliği ise 1983'te yasaklamıştı. Kanada'nın en büyük alıcıları ise Norveç, Rusya ve Çin.