HABER

Kanada'da konuşulmayan dil yok

MONTREAL (İHA) - Kanada'da, ülkedeki 2 resmi dil olan İngilizce ve Fransızca ile birlikte Çince, İtalyanca, Arapça ve Urduca gibi dillerin de yaygınlaştığı belirtildi. Bir kuruluş tarafından "Kanada'daki dillerin profili: İngilizce, Fransızca ve diğerleri" başlıklı bir incelemenin sonuçları, Kanada'da halihazırda 100'den fazla dilin konuşulmakta olduğunu ortaya çıkardı.

60 yıl önce Kanada'da sadece 20 dilin konuşulduğu ve bunların ekseriyetinin de Avrupa dilleri olduğu belirtildi.

Araştırmanın 2001 yılındaki verilere dayanarak ulaştığı sonuçlarda, ülkedeki 5.3 milyon insanın ana dilinin İngilizce ve Fransızca dışında olduğu, bunun da 1992 yılına göre yüzde 12.5'lik bir artışı ifade ettiği belirlendi.

Araştırmada, Çince'nin ülkedeki 3. büyük anadil olduğu, sayılarında azalma saptanmakla beraber 4. sırada İtalyanca, 5. sırada da Almanca'nın bulunduğu belirtildi. Punjabi Dili'nin 6. sıraya yükseldiği, İspanyolca'nın ise 7. sıraya düştüğü kaydedildi.

"ÇOK DİL BİLMEK, MUHTEMELEN KURAL OLACAK" Geçen yıl Kanada'ya gelen göçmenlerin çoğunun Çin, Hindistan, Pakistan, Güney Kore ve Filipinlerden geldiği ve bu ülkelerden gelenlerin toplam göçmen nüfusunun yüzde 42'sini teşkil ettiği tespit edildi.

Araştırma sonuçlarında, göçmen sayısına bağlı olarak Punjabi, Arapça, Urduca ve Filipince gibi dillerde büyük sıçrama yaşandığı ve bunların, 1996'daki oranlarını neredeyse 2'ye katladığı saptandı.

Elde edilen sonuçlarda, anadillerdeki çeşitlenmeye rağmen halkın 10'da 9'unun evlerinde İngilizce ya da Fransızca konuştuğu belirlendi.

Resmi Diller Komisyonu Üyesi Dyane Adams, konuyla ilgili değerlendirmesinde, "Kanada vatandaşları giderek çoğalan sayıda 2 veya daha fazla dil bilir hale geliyor ve muhtemelen bir gün, çok dil bilmek kural ve tek dil bilmek ise istisna olacak" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler