Kanadoğlu: Oy getirdiği sürece, türban çözülmez

(ANKA) - Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye'de gerek siyasi iktidarın gerekse diğer siyasi partilerin dini siyasete alet ederek siyasi çıkar sağlama peşinde olduğunu söyledi. Kanadoğlu, "Aslında türban sorununu çözümü bunu bir istismar sorunu yapan siyasi partilerin işine gelmez. Bu nedenle zaten bu sorun çözülemez" dedi.

Kanadoğlu, Habertürk televizyonunda katıldığı programda "türban" değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Anayasa'nın 10. maddesine eklenen "kamu hizmetlerinden yararlanılması" ibaresinin, maddede hiçbir değişiklik yaratmayacağını vurgulayan Kanadoğlu, "Bununla çözüm yaratılmayacağını onlar da biliyorlar. Aksini düşünmek mümkün mü? Aralarında Anayasa hukuğu uzmanları var, hukukçular var. Bunu devamlı gündemde tutarak bundan bir oy bekleme düşüncesi var. Bundan hiç kuşkum yok" diye konuştu.

Kanadoğlu, AKP'nin türban konusunda topluma vermek istediği imaj konusunda başarılı olduğunu dile getirirken, bugün herhangi bir vatandaşın yapılan Anayasa değişikliği ile türbana özgürlük sağlandığını düşündüğünü belirtti. "Aslında türban sorununun çözümünün, bunu bir istismar sorunu yapan siyasi partilerin işine gelmez" diyen Kanadoğlu, Türkiye'de bugün gerek siyasi iktidarın gerekse diğer siyasi partilerin dini siyasete alet etme yoluyla siyasi çıkar sağlama peşinde olduğunu söyledi.

-"OY GETİRDİĞİ SÜRECE, TÜRBAN SORUNU DEVAM EDECEK"- Kanadoğlu, şunları söyledi:
"Siyasi istikrarın bugünkü laiklik anlayışı devletin dinler karşısında tarafsız oluşu ve din vicdan özgürlüğünden ibarettir. Halbuki laiklik bu değildir. Eğer siz dince kutsal sayılan şeyleri ve dinin kendisini siyasi ve kişisel çıkar sağlam için istismar eder, kötüye kullarınsanız zaten laikliğe aykırı hareket edersiniz. Laikliğin aslında tanımı budur. Devamlı işlenecek ve oy getirecek konu olduğu sürece, bu türban sorunu devam edecektir."