HABER

Kandil mesajları 2017: İşte en güzel resimli, uzun ve kısa Mevlid kandili mesajları ve Mevlid kandili duası

Peygamber efendimizin doğumunun idrak edileceği Mevlid kandili bu gece idrak edilecek. Dualar edilecek, çeşitli ibadetler eda edilecek, Kur'an-ı Kerim okunacak. Bunların yanından modern zamanların geleneği olarak kandil mesajları paylaşılacak. Siz de bu kandili akrabalarınızla, dostlarınızla, çalışma arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız işte sizler için kısa, uzun veya resimli Mevlid kandili mesajları...

Kandil mesajları 2017: İşte en güzel resimli, uzun ve kısa Mevlid kandili mesajları ve Mevlid kandili duası

2017 yılının Mevlid Kandili zamanı geldi. Bu akşam dular ile Peygamber efendimizin doğumunun idrak edildiği Mevlid kandili kutlanacak. Bugün Türkiye'de pek çok Müslüman, Peygamber efendimizin doğumu vesilesiyle dualar edecek, günün manevi önemini idrak edecek ve bu özel günü yakınlarıyla paylaşıp onlara iyi dileklerini sunacak. Nitekim haberimizde Whatsapp, SMS, Instagram, Facebook ve Twitter gibi mecralardan paylaşabileceğiniz gerek uzun gerek kısa ya da resimli Mevlid kandili mesajları bulabilirsiniz.

Aşağıda listelediğimiz Mevlid Kandili mesajları yanı sıra bu özel gecede dinen neler yapabileceğinize dair çeşitli ibadetler de paylaştık. Ayrıca Mevlid Kandili'nin önemini de haberin devamından okuyabilirsiniz. Bilindiği gibi mevlid doğum zamanı demektir ki bu kandil Peygamber efendimizin kutlu doğumu içindir. İşte Mevlid Kandili'nin önemi, bu kandilde yapabileceğiniz ibadetler ve çeşit çeşit Mevlid Kandili mesajları...

MEVLİD KANDİLİNİN ÖNEMİ

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili Peygamber Efendimiz Muhammed bin Abdullah'ın (S.A.S.) doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının on ikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır'da, Şii Fâtimî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır. Mevlid, "doğum zamanı" demektir.

Mevlid Kandili, farklı mezheplerde farklı zamanlarda kutlanır. Sünniler, Rebiülevvel ayının 11.sini 12.sine bağlayan geceyi, Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir. Hz. Muhammed'in doğduğu gün olarak kabul edilen Mevlid Kandili bu sene 29 Kasım Çarşamba'yı 30 Kasım Perşembe'ye bağlayan gece idrak edilecek. Kandil geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

KISA MEVLİD KANDİLİ MESAJLARI

Yakınlarına lafı uzatmadan, kısa ve öz bir şekilde kandil mesajı göndererek iyi dileklerini iletmek isteyenler için işte en güzel kısa Mevlid kandili mesajları...

* Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, kabuslar senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir gecede doğsun ki Duaların kabul, kandilin mübarek olsun.

* Ey müsIüman kardeşim bugün kandiI. GönüI aI aIabiIdiğince herkesten…Bu mübarek günün maneviyatını hisset yüreğinde. HayırIı KandiIIer.

* Gül bahçesine girenler gül olmasa da gül kokarlar, kainatın en güzel gülünün kokusu üzerinizde olsun. Kandiliniz mübarek olsun.

* Yakınlık ne mekanda ne zamandadır sadece eller yukarı kalktığında aklına gelenler yakın olduklarındır kandiliniz mübarek olsun.

* Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı böyle bir gecede düşen damlaların seni sırılsıklam etmesi dileğiyle Mevlid kandilin mübarek olsun.

* Bugün ellerini semaya gönlünü Mevla'ya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun.

* Güneşin güzel yüzü, yüreğine dokunsun, kabuslar senden uzakta, melekler baş ucunda dursun. Güneş öyle bir geceye doğsun ki, duaların kabul, kandilin mübarek olsun.

* Allah'tan sevgi, sağlık ve mutluluk diler bu mübarek gecede dualarınız kabul, kandiliniz kutlu olsun.

* Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

* Bin aydan daha hayırlı bu mübarek gecenin büyüsüne kapılmanız dileğiyle kandiliniz mübarek olsun.

* Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin, büyüsüne kapılmanız dileğiyle. Nice kandiller.

* Allah'ın adıyla başladığınız her işinizde başarılar dilerim. Kandiliniz mübarek olsun.

* Mevlid kandilin mübarek olsun. Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin.

* Yükü sevgi özü saygı gücü barış süsü hoşgörü olan mübarek Mevlid kandilini kutlarım Allah'a emanet olun.

* Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, bin bir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, kandilin mübarek olsun...

* Ruhu aşk ve muhabbet mührüyle damgalı, kalbi kutsi dava ile sevdalı, sinesi heyecan, çoşku tufanı ve şükür notaları ile örülmüş güzel insan, Mevlid kandilin mübarek olsun.

* Barış ve sevginin birleştiği, dostlukların daha çok büyüdüğü, hüzünlerin azaldığı, belki durgun belki yorgun, yine de mutlu ve umutlu nice hayırlı kandillere.

* Mevlid kandilini kutlar Türk ve İslam alemine hayırlara vesile olmasını cenabı Allah'tan niyaz ererim.

* Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

* Gül sevginin tacıdır, her bahar bir gül taçlanır. O gül ki Hz. Muhammed"i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu sevgi dolu nice kandiller.

* Güneşi yüreğinde gözleri ufuklarda muhabbet yolcuları arasında cennet hesabı yapmayan cennetlikler arasında olmanın duasıyla hayırlı kandiller.

* Bu gece çok makbuI bir gün. Peygamber efendimizin(s.a.v)dünyaya teşrif ettiği gece. Rabbimize onun aracıIığıyIa boIca dua edeIim. BağışIanmamıza vesiIe oIsun bugün. HayırIı KandiIIer.

* Sen öyle bir insan ol ki akıllar dursun, sen ona buna değil Allah'a kulsun. Ziynetler içinde parlayan bir nursun, senin gibi bir dostun Mevlid kandili mübarek olsun.

* Rabbimden çiçek istedik kırları verdi, ağaç istedik ormanları verdi, su istedik denizleri verdi, dost istedik bu numarayı verdi. Mevlid kandiliniz mübarek olsun.
* Fani dünyanın padişahı değilim. Gönül hırkalarını yamar giyerim. Dostlarla ağlar, dostlarla gülerim. Siz sevdiklerime, iyi kandiller dilerim. Mevlid kandiliniz hayırlı olsun.

UZUN MEVLİD KANDİLİ MESAJLARI

Mevlid kandilinin manevi önemini ve iyi dileklerini detaylı, zengin bir şekilde iletmek isteyenler için işte uzun Mevlid kandili mesajları...

* Bazen yenik düştük zamana, esiri olduk anlamsız koşturmaların ve fakat adını yüreğimize yazdığımız dostlarımızı hiç unutmadık. Kalpler vardır sevgiyi paylaşmak için, insanlar vardır dostluğu yaşatmak için kandiller vardır kutlamak ve af dilemek için. Kandiliniz mübarek olsun.

* Her tomurcuk yeni bir gülün, her gül yeni bir baharın, her kandil yeni rahmetlerin habercisidir. Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi dualarında hayat bulacağı bu gecede dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle kandiliniz mübarek olsun.

* Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Kandiliniz hayırlı olsun!

* Bugün ellerini semaya gönlünü Mevla'ya aç, bugün günahlardan olabildigince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç. Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük, sevinçlerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Kandiliniz mübarek olsun. kandilin mübarek olsun.

* Bir kandil gülü savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin öyle içten öyle samimi ol ki göz yaşlarını bile tebessüme çevirsin. Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Kandiliniz kutlu olsun.

* Bazen yenik düştük zamana, esiri oIduk anIamsız koşturmaIarın ve fakat adını yüreğimize yazdığımız dostIarımızı hiç unutmadık. KaIpIer vardır sevgiyi payIaşmak için, insanIar vardır dostIuğu yaşatmak için kandiIIer vardır pişman oIup günahIarından af diIemek için. KandiIiniz mübarek oIsun.

* Her tomurcuk yeni bir güIün, her güI yeni bir baharın, her kandiI yeni rahmetIerin habercisidir. Bu gece mübarek MevIid KandiIi günahtan kurtuIuş gecesi haydi dua edeIim temizIensin günah defterIeri iyi KandiIIer duIarda buIuşmak diIeğiyIe.

* Ey müsIüman kardeşim bugün kandiI. GönüI aI aIabiIdiğince herkesten…Bu mübarek günün maneviyatını hisset yüreğinde. Bugünün yüzü suyu hürmetine Rabbim tüm müsIüman aIeminin günahIarını bağışIasın. HayırIı KandiIIer.

MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ

Sadece mevlid kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur. İşte her kandil gecesinde yapılması gereken ibadetler:

 1. Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
 2. Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
 3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. Buna binaen tesbih namazının kılınışı tarifi olarak haberimizin devamında yer almaktadır.
 4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
 5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.
 6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
 7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
 8. Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
 9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
 10. Kişi kendine ve diğer Mü'min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.
 11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
 12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
 13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
 14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va'z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.
 15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
 16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı.
 17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
 18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.
 19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler