HABER

Kanlı pusu! Asker aracının başında beklerken...

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bozulan aracının başında bekleyen uzman çavuş, teröristlerin saldırısı sonucu şehit oldu. Öte yandan İçişleri Bakanlığı, 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında ülke genelinde yürütülen operasyonlarda, 49’u ölü, 4’ü sağ, 15’i teslim olmak üzere 68 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Alınan bilgiye göre, Diyarbakır Caddesi'nde aracından inen jandarma uzman çavuşa, teröristlerce bir araçtan ateş açıldı. Saldırıda ağır yaralanan uzman çavuş, ambulansla Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Uzman çavuş, hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Kaçan teröristlerin yakalanması için ilçede operasyon başlatıldı.

KARAMAN'A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Şehit düşen 21 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Kızılca’nın memleketi Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Güneyyurt Beldesi’ndeki baba evine ateş düştü.

Ermenek’in Güneyyurt Beldesi’nde oturan emekli baba Mustafa ve anne Fadime Kızılca’ya oğullarının şehit düştüğü haberini Ermenek Kaymakamlığı'na vekalet eden Başyayla Kaymakamı Fatih Kaşıkcı ve İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Kemal Özbey verdi. Oğullarının acı haberini alan aile, gözyaşı döktü. Kızılca Ailesi’nin yakınları ve komşuları da eve akın etti.

ARIZA ÜZERİNE İNMİŞ

Şehit Kızılca’nın kuzeni Mehmet Akan, kuzeniyle en son 2 gün önce görüştüğünü belirterek şunları söyledi:
''Kuzenim ilk olarak İstanbul’a gitti, oradan da Diyarbakır Silvan’a atandı. En son 2 gün önce telefonla görüşmüştük. Saat 11.00 sıralarında araç arıza yapmış ve bakmak için indiği sırada saldırıya uğramış" dedi.

49 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bu arada İçişleri Bakanlığı, 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında ülke genelinde yürütülen operasyonlarda, 49’u ölü, 4’ü sağ, 15’i teslim olmak üzere 68 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

üvenlik güçleri, terör örgütlerine nefes aldırmıyor. İçişleri Bakanlığı, son bir haftada ülke genelinde yürütülen operasyonlarda 49 teröristin daha öldürüldüğünü bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 25 Eylül-2 Ekim tarihlerinde bölücü terör örgütleriyle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda 133’ü PKK/KCK, 26’sı aşırı sol ve 45’i DEAŞ ile irtibatlı oldukları değerlendirilen toplam 204, uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından 3 bin 715 ve düzensiz göçle mücadele kapsamında ise 682 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda, 49’u ölü, 4’ü sağ, 15’i teslim olmak üzere 68 terörist etkisiz hale getirildi.

SIĞINAKLAR İMHA EDİLDİ

Şırnak, Diyarbakır, Hakkari ve Mardin’de yürütülen operasyonlarda teröristlerce kullanılan 47 sığınak, barınak ve mağara ile 23 el yapımı patlayıcı ve mayın imha edildi. Güvenlik güçlerince, teröristlerin kış hazırlığı olan yaklaşık 16 ton gıda maddesi, 46’sı ağır ve uzun namlulu 54 silah, 200 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan madde, 79 el bombası ve 18 bin 741 muhtelif mühimmat ele geçirildi.

Öte yandan, PKK/TAK, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütü propagandası yapan, bunları öven, terör örgütleri ile irtibatlı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kasteden, nefret söylemleri içeren bin 193 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılarak, tespit edilen 440 kişi hakkında yasal işlem uygulandı.


Geri Dön