HABER

Kanser tanısında önemli adım

Erdoğan Sözüer, Türk bilim adamları tarafından geliştirilen "mikro-çip" yöntemi sayesinde kanserde erken teşhis yolunda çok büyük adımlar atıldığını söyledi.

KAYSERİ (İHA) - Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Erdoğan Sözüer, Türk bilim adamları tarafından geliştirilen "mikro-çip" yöntemi sayesinde kanserde erken teşhis yolunda çok büyük adımlar atıldığını söyledi.

Prof. Dr Erdoğan Sözüer, geliştirilen mikro-çip yöntemi uygulanmaya başlandığı zaman meme kanseri, kalınbağırsak, akciğer ve başlangıç halindeki prostat kanserinin fark edilebilir olacağını ve erken teşhisin kolaylaşacağını söyledi.

Prof. Dr. Sözüer, "Kanser her ne kadar çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olsa da teknoloji yardımıyla tedavi edilebilir hale geldi. Teknolojinin sürekli gelişiyor olması kanser tedavisinde bizlere yeni seçenekler sunuyor. Tıp ve teknoloji sürekli birbirini tamamlıyor, tıbbın eksik kaldığı yerde teknoloji her zaman bir tamamlayıcı olarak yanımızda oldu. Bu hem bizler için hem de vatandaşlarımız için çok olumlu bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

Sözüer, yeni geliştirilen tekniklerden bahsederek, "İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. İbrahim Akduman ve ekibinin geliştirdiği araçla kanser, normal tanınabilirliğinin çok altında bir seviyeye ulaştı ve 1 milimetrede bile fark edilebilir oldu. Kanser hücrelerinin 1 iken 5 olması, 5 iken 10 olması, sürekli çoğalmasıdır. Yani hücrelerin bir bakıma anarşisidir. Bu sebeple bunu en küçük seviyedeyken fark etmek çok önemli. Aynı şeklide Amerika'da Harvard Üniversitesi'nden yine bir Türk doktor Prof.

Dr. Mehmet Toner'in üzerinde çalışmalarını yürüttüğü bir mikro-çip yardımıyla kanser daha hücre halindeyken fark edildi. Henüz cerrahi kongrelerimizde elde edilmiş ve gösterilmiş kesin bir bulgu yok. Bu yöntem tamamlandığı ve uygulanmaya başlandığı zaman meme kanseri, kalınbağırsak, akciğer ve başlangıç halindeki prostat kanseri bile fark edilebilir olacak" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön