HABER

"Kanserle savaşmaya mecburuz"

ANKARA (İHA) - Türkiye'de korkutucu boyutlara ulaşan kanserle mücadele etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa hazırlanan ve 11 ilde uygulamaya konulan, 'Kanser Tarama ve Eğitim Merkezleri Projesi' bugün düzenlenen törenle tanıtıldı.

Hilton Otel'de düzenlenen ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile AB Komisyonu Türkiye Temsilcii Hansjörg Kretschmer'in de katıldığı törende, Kanser Tarama ve Eğitim Merkezleri'nin çalışma yöntemleri, amaçları ve sağlayacağı yararlar anlatıldı. Törende konuşan Kretschmer, toplam bütçesi 3.1 milyon euro olan Kanser Tarama ve Eğitim Merkezleri Projesi'ne AB'nin sağladağı katkının 1.9 milyon euro olduğunu hatırlatarak, Sağlık Bakanlığı'nın, Türkiye'de artık halk sorunu haline gelmiş olan kansere karşı yürüttüğü mücadeleyi desteklemek istediklerini söyledi. Projenin esas amacının birinci basamak sağlık hizmetleri düzeyinde erken tespitin mümkün olduğu kanser tiplerine yönelik nüfusa dayalı tarama programları organize etmek üzere ihtiyaç duyulan temel altyapı için bir model geliştirmek olduğunu ifade eden Kretschmer, şunları söyledi:

"Özel tarama yöntemleri uygulanarak kanserin erken dönemde tespit edilmesi sayesinde Avrupa'da, özellikle meme, kolorektal ve servikal kanser ölümleri azalmıştır. AB'de yüzde 10 oranında olan bu azalma 1987'den bu yana 15 yıl içinde 92 bin hayatın kurtarıldığı anlamına geliyor. AB destekli Kanser Tarama ve Eğitim Merkezleri Projesi, Türkiye'de önemli bir halk sorunu olan kansere bağlı ölüm hızlarında benzer bir düşme sağlamayı hedeflemektedir. Bu merkezler koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, kadınların kanser taramasında varlan en iyi uygulamalardan yararlanmalarını sağlayacaktır".

AB Komisyonu Türkiye Temsilcii Hansjörg Kretschmer, 11 ilde hizmete açılan her merkezin yılda 7 bin 500 kadına ulaşabilecek kapasite ile donatılacağını, böylece her yıl toplam 82 bin kadına doğrudan yarar sağlanacağını kaydetti.

BAKAN AKDAĞ: "TÜRKİYE'DE KANSERLE SAVAŞ HALİNDEYİZ" Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise sağlık mensuplarının savaş kelimesini sevmediğini ancak kanser ve verem gibi ciddi hastalıklarla savaşmak zorunda olduklarını söyledi. Türkiye'de kanserle savaş halinde olan yüzlerce bilim adamının bulunduğunu hatırlatan Bakan Akdağ, "Kanserden değil, geç kalmaktan korkmalıyız. Günümüzde kansere neden olan genetik faktörlerin yanısıra çevresel faktörlerde yer alıyor" dedi. Kanser Tarama ve Eğitim Merkezleri Projesi'ni AB ile birlikte hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı olarak kanserle mücadeleyi daha üst düzeye çıkarmak istediklerini belirtti. AK Parti Hükümetinin kayıtdışı ekonominin önlenmesine büyük önem verdiğini vurgulayan Bakan Akdağ, "Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı olarak kayıtdışı sağlık sorunlarıyla mücadaleyi önemli bir görev biliyoruz. Çünkü Türkiye'de kanser yüzünden kaç kişinin öldüğü biraz da tahminler üzerinde hesaplanıyor. Bu konularla ilgili yeni ve önemli projelerimiz var" diye konuştu. Bu arada tören sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Kretschmer, "Türkiye'nin AB'ye girişi süresince başka hangi projeleri destekleyeceksiniz?" şeklinde bir soruya, "Bu konudaki projelerimizi bu şekilde ayak üstü anlatmam doğru olmaz" cevabını verdi.

Öte yandan, proje kapsamında, Ankara, İstanbul, Balıkesir, Erzurum, Adana, Antalya, Sivas, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır ve Edirne olmak üzere 11 ilde Kanser Tarama ve Eğitim Merkezleri hizmete açıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön