HABER

Kanserli öğrenciler hayallerini çiziyor

Sakarya'da hayata geçirilen Hayatınız Hayatımızdır Projesi ile kanser hastası sekiz öğrenci, liseli arkadaşları ile aynı kağıda resim çizecek.

Aynı hayalleri paylaşan çocukların çizdiği resimler açık artırma ile satılacak. Projenin en önemli amacının kanserli öğrencilerin umutlarını ve hayallerini gün yüzüne çıkarmak olduğu belirtildi.

Sakarya Üniversitesi Vakıf Koleji ile Sakarya KANSERDER işbirliği çerçevesinde geliştirilen Hayatınız Hayatımızdır Projesi ile 8 kanser hastası çocuk, liseli arkadaşları ile aynı atölyede; aynı kağıtlara resim çiziyor. Hastalıkları dolayısıyla toplumdan uzak yaşayan çocukların, insanlarla daha iyi ilişkiler kurmasını amaçlayan proje kapsamında kanserli çocuklar okullarında projeye gönüllü olarak katılan arkadaşları ile haftanın iki günü aynı atölyede resim çalışması gerçekleştiriyor.

Projeye göre her kanser hastası çocuk iki ya da üç liseli arkadaşı ile birlikte aynı kağıda resim çiziyor. Hayallerini paylaşan çocukların eserleri proje kapsamında düzenlenecek gecede açık artırmaya çıkarılacak. Açık artırma sonucunda elde edilen gelir kanser hastası çocukların tedavilerinde kullanılacak.

Projenin kanserli çocuklar için büyük bir moral olduğunu ifade eden KANSERDER Başkanı Nihal Akar, şöyle konuştu: "Çocuklarımız buraya büyük bir neşe içinde geliyor. SAÜ Vakıf Kolejinde okuyan öğrencilerde onları çok iyi misafir ediyor, oyunlarını ve neşelerini paylaşıyorlar. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri kanserli çocuklarımızın ağızlarına taktıkları maskelerden dolayı toplumdan dışlanmaları. Bu dışlanmadan dolayı maalesef dünyayı çocuk ruhları ile yaşayamıyorlar. Ancak burada böyle bir şey olmuyor.

Liseli öğrenciler kanserli arkadaşları ile bir araya gelerek resim çiziyor. Ben projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu proje Türkiye'de bir ilktir."

SAÜ Vakıf Koleji Lise Müdürü Yunus Emre Ersoy da projenin en önemli amacının kanserli çocukları bulundukları kapalı ortamlardan alarak insanlarla olan paylaşımlarını artırmak olduğunu söyledi. Öğrencilerinin böyle bir projede yer almasından büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Ersoy, öğrencilerinde duygusal olarak önemli gelişmeler tespit ettiklerini ve kanserli arkadaşlarına yardım etmelerinden kaynaklanan bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kanser hastası olan ve proje kapsamında resim çizen ilköğretim öğrencisi Ahmet Beren'in babası Kemal Kurt, projenin son derece olumlu olduğunu kaydederek, "Kanser hastaları genelde toplumda dışlanıyor. Bu proje kapsamında çocuğumuz buraya gelerek resim çiziyor ve dışlanmayı bir nebzede olsa aşıyor. Kendisi burada olmaktan son derece mutlu. Bu açıdan projenin son derece yararlı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi Vakfı Kurucu Temsilcisi Prof.Dr. Vahdettin Sevinç de, projeyi gerçekleştiren okul yönetimine teşekkür ederek; okulların böylesi sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak rol almasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Yaşları 6 ile 17 arasında değişen 8 kanserli çocuğun bulunduğu proje kapsamında çizilen resimlerin Mart Nisan aylarında düzenlenecek gece de açık artırmaya çıkarılması hedefleniyor. SAÜ Vakıf Koleji Okul Aile Birliği tarafından da desteklenen projenin önümüzdeki yıllarda kapsamlı olarak devam ettirilebileceği kaydediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler