HABER

Kansız beyin ameliyatını öğretecekler

Hacettepe üniversitesi Nöroradyolojik Endovasküler Cerrahi ekibi, beyin krizi tedavisinde geliştirdikleri tedavi tekniklerini ABD'deki meslektaşlarına uydu aracılığıyla canlı yayında gösterecek.

HÜ Radyoloji Anabilim Dalı Nöroradyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Saruhan Çekirge ile Prof. Dr. Işıl Saatçi önderliğindeki ekip, beyin anevrizması ve damar yumakları tedavisinde geliştirilen ileri endovasküler tedavi tekniklerini, ABD'nin Houston şehrinde Baylor Tıp Fakültesindeki toplantıya uydu aracılılığıyla bağlanarak, canlı operasyon yayınında öğretecek ve yöntemi bu alanda uzmanlaşmış 800-1000 hekime tüm detaylarıyla anlatacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Saatçi, bu tür eğitimlerin yurt içinde de yapıldığını belirtti. Saatçi,başta ABD olmak üzere Fransa ve Çin'de düzenlenen kongrelere katılan nöroendovasküler tedavi uzmanı hekimin, anjiyografi odalarından uydu bağlantılı canlı operasyon yayınıyla Hacettepe Hastanesi'nde yapılan operasyonları seyrederek tekniklerin öğretildiğini söyledi.

Bu ekip tarafından geliştirilen tekniklerin tüm dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Saatçi, ''Geliştirilen tedavi metotları, tüm dünyadaki hekimler tarafından kabul gördü. Hacettepe Hastanesi, bu alanda tüm dünyaya örnek oldu'' dedi.

Saatçi, Hacettepe Hastanesi'ndeki ekip tarafından yapılan operasyonların, dünya standardında ilk sırada yer aldığına dikkati çekerek, ''ABD'de 20'nin üzerinde önemli tıp merkezinde Avrupa ülkeleri, Japonya, Çin, Avusturya, Güney Afrika gibi tüm dünya ülkelerinin tıp merkezlerinde 200'ün üzerinde hastanın endovasküler anevrizma ve AVM (arteriovenöz malformasyon) tedavisi, acil durumlarda özel uçak göndererek davet edilen bu ekip tarafından yapıldı'' diye konuştu.

Türkiye saatiyle 18.30'da başlayacak ameliyatı takip etmek isteyen hekimler, ''www.hacettepelive.com'' adresinden canlı yayına bağlanabilecek.

TÜRKİYE'YE GELİYOR

Ekip tarafından son 10 yılda ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İsrail, Hindistan, Avusturya, Çin ve Japonya'nın yanı sıra Ortadoğu, Güney Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin de önemli tıp merkezlerinde çalışan yüzlerce hekime, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri ameliyathanelerinde ders verildi.

Ankara'ya gelerek kansız ameliyat konusunda eğitim alanlar arasında Harvard, Mayo Clinic, Cleveland Clinic, Barrows Nöroloji Enstitüsü, California Los Angles ve Oxford Üniversitesi hastaneleri gibi tıp merkezlerinden gelen uzmanlar bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön