HABER

Kapadokya Alan Başkanlığı Teklifi Genel Kurulda

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan: - "İstatistiklere baktığımızda ekonomi yönetimi yüzünden milletin boğazından kısmaya başladığını görüyoruz. Geçmiş yıllardaki ramazan sofralarını arar olduk. Patates ve soğan lüks oldu" - MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ: - "Turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olan Kapadokya bölgemizde belediyeler ile bakanlıklar arasındaki yetki kargaşası, kaçak yapılaşma başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkıyor. Söz konusu düzenleme ile bu sorunu çözmüş olacağız"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "İstatistiklere baktığımızda ekonomi yönetimi yüzünden milletin boğazından kısmaya başladığını görüyoruz. Geçmiş yıllardaki ramazan sofralarını arar olduk. Patates ve soğan lüks oldu." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine başlandı.

Teklifin tümü üzerinde konuşan Türkkan, ülkede demokrasi ve hukukun ayaklar altına alındığını iddia ederek, "Türkiye'nin çok önemli sorunları varken, herkes 'adalet' diye yalvarırken gündem bu olmamalıydı. Yargı, suçu caydırmak bir yana suçu teşvik eder duruma gelmiştir. İstatistiklere baktığımızda ekonomi yönetimi yüzünden milletin boğazından kısmaya başladığını görüyoruz. Geçmiş yıllardaki ramazan sofralarını arar olduk. Patates ve soğan lüks oldu. Bu durum iktidarın umurunda değil. Hani dolar düşecekti? Doları YSK'de yaptığınız darbe ile yükselttiniz. Siz suçluyu dışarıda aramaya devam ettikçe çok daha büyük bedeller ödemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Türkkan, uygulanan ekonomik politikalar ile memur ve işçilerin aylıklarının dahi ödenemeyecek noktaya gelineceğini ileri sürdü. Lütfü Türkkan, demokrasinin ve adaletin yeniden inşa edilmesi durumunda ekonomik durumun düzeleceğini belirtti.

MHP Grubu adına söz alan Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Kapadokya bölgesindeki yer şekillerinin 60 milyon yıllık bir zaman sürecinden sonra ortaya çıkan dünyada nadir görülen yer şekilleri olduğunu ifade etti.

Bu coğrafyanın korunup kollanması gerektiğini dile getiren Karadağ, "Turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olan bu bölgemizi yıllık yaklaşık 3 milyon turist ziyaret etmektedir. Bu değerli bölgemizde belediyeler ile bakanlıklar arasındaki yetki kargaşası, kaçak yapılaşma başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkıyor. Söz konusu düzenleme ile bu sorunu çözmüş olacağız." şeklinde konuştu.

- YSK'nin İstanbul seçimi kararı

HDP Grubu adına konuşan Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, Kapadokya bölgesinde kaçak yapılaşmaya dikkati çekerek, planlamanın tek makamda toplanmasında bir sakınca olmadığını ancak benzer durumda olan diğer bölgeler için de bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Her bölge için ayrı ayrı yasa yapmak yerine bütün bölgeleri kapsayan bir düzenlemenin yapılmasının daha doğru olacağını kaydeden Tiryaki, Hasankeyf ve Ihlara Vadisi'nin de bu düzenleme kapsamında değerlendirilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Teklifin tümü üzerine konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise 14 Mayıs 1950'de tek partili sistemden çok partili sisteme geçildiğini anımsattı. Kaya, demokrasiyi yok etmek, koltuğunu korumak için her şeyi feda eden bir anlayışın mevcut olduğunu, İstanbul'un koltuk için feda edilmemesi gerektiğini söyledi.

Kaya, Türkiye'nin yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmesi gerektiğini, İstanbul seçiminin bunun için bir fırsat olduğunu savundu.

Teklifin tümü üzerindeki konuşmaların tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili Levent Gök, birleşimi 15 Mayıs Çarşamba günü saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Geri Dön