HABER

Kapanan Broadway sahneleri yeniden açılacak mı?

NEW YORK – (ANKA)- Can Kamiloğlu Bildiriyor - Broadway'de, 27 tiyatronun, kepenklerini kapatmasına neden olan, sahne çalışanlarının başlattığı grevi sona erdirmek için sürdürülen girişimler sonuçsuz kaldı. 10 gündür devam eden grevi sona erdirmek için, arabulucular tarafından başlatılan girişimler sonucu masaya outran işveren ve sendika yöneticileri, arasında Cumartesi günü 11 saat, Pazar günü de 13 saat aralıksız süren toplantılarda grevi sona erdirmek için yapılan pazarlık anlaşmazlıkla sonuçlandı.

ABD'de Perşembe günü başlayacak ‘Şükran Günü‘ tatili öncesinde kararan Broadway sahnelerini yeniden aydınlatmak için aracı işveren ve sendika arasında bir çok kişi ve kuruluş tarafından başlatılan arabuluculuk girişimleri sonuç vermiş ve taraflar hafta sonu görüşmelere yeniden başlayacaklarını açıklamışlardı. Ancak, Broadway sahnelerini aydınlatma girişimi bir kez daha olumsuz sonuç verdi ve Broadway işverenleri ve Broadway sahne çalışanları arasındaki görişmelerin sonuçsuz kalması nedeniye, taraflardan Broadway sahnelerinin en az 25 Kasım tarihine kadar karanlıkta kalacağı açıklaması yapıldı.

Amerikan tiyatro ve yapımcılar birliği direktörü Charlotte St. Martin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, grevde olan sahne çalışanları ile hafta sonu boyunca sürdürdükleri görüşmelerden bir sonuç elde edemediklerini belirterek ‘Hayal kırıklığı yaşıyoruz‘ dedi. St. Martin, Broadway'de sahnelenen gösterileri yeniden 25 Kasım Pazar gününe kadar iptal etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Grevde olan Broadway sahne çalışanlarının bağlı bulunduğu ‘Local 1‘ sendikası sözcüsü Bruce Cohen'de, işverenlerle yaptıkları görüşmede, verdikleri teklifin yeterli olmadığının kendilerine iletildiğini belirterek bu konuda daha detaylı bilgi vermek istemediğini söyledi.

- EKONOMİK KAYIP BÜYÜYOR -
10 Kasım'dan beri kapalı olan Broadway sahneleri yılın en yoğun olduğuğu haftayı kapalı olarak geçirecek. Broadway'de yaklaşan ‘Şükran Günü‘ nedeniyle yıl boyunca, sahnelerin doluluk oranının en yükseğe çıktığı haftayı kapalı olarak geçirmelerin bir talihsizlik olduğunu belirten işverenler grevin ekonomik kaybının giderek büyüdüğünü belirttiler.

Geri Dön