HABER

Kapatılan köy okulları anaokuluna dönüşecek

Ankara (AA)- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yayımladığı genelgede, okul öncesi eğitimin 5-6 yaş grubundaki çocuklara zorunlu olması için yasal düzenleme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak amacıyla il milli eğitim müdürlüklerine talimat verdi.

Bakan Çelik, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla bir genelge yayımladı.

Çelik, bu çerçevede, kapatılan köy ilköğretim okullarının onarılarak anaokuluna dönüştürülmesini, emekli öğretmenlerden gönüllülerin okul öncesi kurumlarda görevlendirilmesini, 5 yaş grubu çocukların sayısının tespit edilerek okul öncesi eğitime yönlendirilmesini istedi.

5-6 yaş grubundaki çocuklardan 517 bin 687'sine okul öncesi eğitim imkanı sağlandığını ancak 809 bin çocuğa eğitim verilemediği bildiren Çelik, okul öncesi eğitim hedeflerine ulaşılabilmesi için yerel destek ve iş birliğinin önem taşıdığını vurguladı.

Çelik, genelgesinde, il milli eğitim müdürlüklerinden 5 yaş grubu çocuk sayısının tespit edilmesini ve her tür örgün ve yaygın eğitim kurumunda ana sınıfı açılması gerekli görülen acil önlemlerin alınmasını istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön