HABER

Kapatılan Zaman'ın eski Genel Yayın Yönetmeni Bilici ABD'de konferans verdi

Kapatılan Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni olan Abdülhamit Bilici ABD'de iki konferans verdi. Kapatılan Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Bilici, firarda olduğu ABD’de Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı şikayet ederek konferans verdiği salonlar büyük ölçüde boş kaldı. Aynı zamanda, Bilici için, gazetenin eski yönetici ve yazarlarına yönelik yakalama kararı bulunuyor.

Bilici, Ohio eyaletinin Dayton kentindeki Sinclair Yüksekokulu ve James M. Cox İnovasyon Merkezi'nde “Basın Özgürlüğü ve Demokrasi” konulu iki konferans düzenledi. Programa yaklaşık 15 öğrenci katıldı.

BİLİCİ'YE TEPKİ

Salona iki korumayla gelen Bilici’ye tepki göstermek için konferansa katılan Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbandarov ise program öncesinde salondakilere 15 Temmuz’daki darbe girişimi ve FETÖ’yü anlatan kitapçıklar dağıttı.

Bilici, konferansın soru cevap bölümünde, Türk vatandaşı olmadığını, Türkiye'de yaşananlara tarafsız bir bakış açısıyla tepki gösterdiğini vurgulayan Şahbandarov’un FETÖ hakkındaki sorularına cevap vermekte zorlandı. Organizatörle ise Şahbandarov'a “basın özgürlüğü” konusu dışında soru sorması halinde salondan çıkarılacağı tehdidinde bulundu. AA'nın haberine göre Şahbandarov, Bilici'nin korumaları tarafından da tehdit edildi.

"ELİNİ SIKMAM HAİNLİK YAPIYORSUN"

Tartışma koridorda da sürdü, kendisine “Bu ikiyüzlülüğün nereden geliyor?" diye tepki gösteren Şahbandarov ile tokalaşmak isteyen Bilici'nin eli havada kaldı. Şahbandarov'un "Elini sıkmam, sen hainlik yapıyorsun. Ayıp değil mi?” demesi üzerine Bilici, yanındaki korumasıyla uzaklaştı. Bu sırada ikinci korumanın Şahbandarov’un yanında kaldığı gözlendi.

"ÇOK YANLIŞ BİLGİLER VERDİ "

Şahbandarov, konferansta öğrencilere ve öğretim görevlilerine Türkiye hakkında çok yanlış bilgiler aktarıldığının altını çizen Şahbandarov, “Dayton’ta yaklaşık bin Ahıska Türkü yaşıyor. Konferanstan son anda haberimiz oldu ve büyük bölümümüz etkinliğe kayıt yaptıramadı. Kayıt yaptıranlara bilet vermek istemediler. Katılabilenlerin de soru sormasına izin verilmedi. Adını bile anmak istemediğim bu kişinin, burada Türkiye hakkında yalan ithamlarda bulunması hainliktir.” ifadelerini kullandı.

Organizatörlerinden Monica M. Schultz, AA muhabirinin “Öğrencilere basın özgürlüğü konusunda konferans vermesine izin verilen Bilici’nin Türkiye’de darbe girişiminin sorumlusu terör örgütüne üye olmaktan arandığını ve ABD’de firari olarak bulunduğunu” söylemesi üzerine Bilici’yi “basın özgürlüğü mağduru” olarak gördüklerini, konferansa bu nedenle davet ettiklerini söyledi. Schultz, konferans öncesi ABD makamlarıyla Bilici hakkında yapılan istişarelerde “olumsuz” bir değerlendirmeyle karşılaşmadıklarını belirtti.

Yüksekokuldaki gergin konferansın ardından ikinci konferansta Bilici, AA'nın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçlayan konuşmalar yaptı. Bilici’nin salondan ayrıldığı sırada bir dinleyicinin “hain” diye bağırdığı duyuldu.

Geri Dön