"Kapatma davası Türkiye'yi siyasi krize sürükleyecek"

Ankara - Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin idaresinde bulunan bir siyasi parti hakkında açılan kapatma davasının, "Türkiye'yi çok daha ciddi sorunların olduğu bir sürece ve siyasi krize sürükleyeceği" görüşünü belirtirken, "Yapılanı; siyaseti, siyaset kurumunu ve siyasi partileri yıpratmaya, baskı altında tutmaya, siyaset alanını daraltmaya yönelik bir davranış olarak niteliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu ifade ederek, "Bu partiler, demokratik, serbest ve özgür bir süreçte birbirleriyle yarışarak millete hizmet etmeye çalışan kurumlar olmalıdır. Siyasi partileri takdir de cezalandırma da millet tarafından sandıkta yapılmalıdır" dedi.

"Bu sebeple 21. yüzyılda Avrupa Birliği sürecinde mesafe almaya çalışan bir Türkiye'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın ortaya koyduğu gerekçelerle siyasi parti kapatılmasına karşıyız" görüşünü bildiren Soylu, şunları kaydetti:

"AK Parti'ye karşı muhalefet haklarımızı saklı tutmak kaydıyla yapılanı, siyaseti, siyaset kurumunu ve siyasi partileri yıpratmaya, baskı altında tutmaya, siyaset alanını daraltmaya yönelik bir davranış olarak niteliyoruz. Hukuk zorlanmakta, hukuka olan güven zedelenmekte ve hukuk siyasallaşmaktadır. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bugünlerde, yeniden toplumsal gerginliğe yol açacak bu davranışı yersiz, mesnetsiz ve gereksiz buluyoruz. Türkiye'nin idaresinde bulunan bir siyasi parti hakkında açılan bu kapatma davası Türkiye'yi çok daha ciddi sorunların olduğu bir sürece ve siyasi krize sürükleyecektir. Bütün bu sebeplerle, demokrasinin sağlıklı işlemesi ve hukukun üstünlüğü için Anayasa Mahkemesi'nin bu davayı usulden reddetmesini bekliyoruz."

AA