HABER

Kar yağışı İstanbul'u terk ediyor

İstanbul'da bugün başlayan kar yağışının Çarşamba akşamı Avrupa yakasını, Perşembe günü ilk saatlerde ise Anadolu yakasını terk ederek yerini buzlanma ve dona bırakmasının beklendiğini bildirdi.

İSTANBUL (A.A) - 19.01.2010 - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da bugün başlayan kar yağışının Çarşamba akşamı Avrupa yakasını, Perşembe günü ilk saatlerde ise Anadolu yakasını terk ederek yerini buzlanma ve dona bırakmasının beklendiğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Meteoroloji biriminin hava tahminleri doğrultusunda İstanbul'un kar yağışının etkisine girdiği kaydedildi.

Öğleden sonra Trakya'da başlayan yağışların karla karışık yağmura, akşam saatlerinden sonra ise yüksek kesimlerde kara dönüşeceğinin tahmin edildiği belirtilen açıklamada, ''Yağışın Çarşamba akşamı Avrupa yakasını, Perşembe ilk saatlerde ise Anadolu yakasını terk ederek yerini buzlanma ve dona bırakması bekleniyor. Hafta sonu daha soğuk ve 3-4 gün sürecek yeni bir kar yağışının geleceği tahmin ediliyor. Cumartesi öğleden sonra başlaması beklenen yağışların Salı gününe kadar devam etmesi, İstanbul genelinde ve yüksek kesimlerde etkili olması bekleniyor'' denildi.

Açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının olumsuz hava koşullarıyla mücadele için tüm birimleriyle alarma geçtiği, her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar, TEM ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıkların tamamlandığı belirtildi.

-ALINAN TEDBİRLER-

Bazı güzergâhlarda Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleriyle koordine sağlanacağı belirtilen açıklamada, ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, hastane giriş çıkışları, üniversite ve okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturulduğu vurgulandı.

Geri Dön