HABER

Kar yağışı olumsuz etkiliyor

Türkiye'yi etkisi altına alan kış, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Orta Akdeniz ve Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı hava nedeniyle yurdun büyük kesiminde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Kar yağışı olumsuz etkiliyor

Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul, Konya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa'da okullar 1-2 günlük sürelerle tatil edildi. Kapanan köy yolları ulaşıma açılmaya çalışılırken, trafik ekipleri sürücüleri, zincir takmadan yola çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Kar yağışı, buzlanma ve heyelan, karayollarında ulaşımda aksamalara neden oluyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, ulaşıma kapalı ya da trafik akışı aksamalarla süren yollar şöyle:
Konya'nın Dumlupınar-Altıntaş, (Karaadilli-Dinar) ayrımı Haydarlı, Davulga-Emirdağ, Davulga-Bademli, (Afyon-Eskişehir) ayrımı - İhsaniye-Döger, Akşehir-Yalvaç, (Afyon-Çay) ayrımı - Karaadilli; Kayseri'nin (Niğde-Kayseri) ayrımı - Çamardı-Kamışlı-Pozantı ayrımı; Trabzon'un Bayburt-Çaykara (Soğanlı Dağı mevkii), Araklı-Dağbaşı-Uğrak (Salmankas Dağı), Borçka-Camili, Yomra-Özdil-Yağmurdere; Van'ın Y. Narlıca- Bahçesaray, Erzurum'un İspir-127. Şube Sınırı.

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, yollarda kar, tipi, buzlanma ve heyelan nedeniyle sorunlar yaşanabileceğini, bu nedenle her zamankinden daha dikkatli olunması gerektiği bildirdi.

Yurdun büyük kesimini etkisi altına alan kar, İstanbul'da hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

İstanbul'da sabaha karşı etkisini artıran yoğun kar yağışı, büyük ölçüde etkili oldu.

Kar yağışı nedeniyle ana arterler tamamen karla kaplanırken, sabah işine gitmek için yola çıkan vatandaşlar kar sürprizi ile karşılaştı. Karayollarına ait araçlarla buzlanan yolların tuzlanmasına rağmen bir çok noktada trafik durdu. Araçlar buz ve karla kaplı yollarda ilerlemekte güçlük çekerken ilginç görüntüler ortaya çıktı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre; Adalar, Büyükçekmece, Şile, Çatalca ve Sultanbeyli ilçeleri hariç, ilköğretim okulları, İstanbul genelinde 1 gün süreyle tatil edildi.

BOLU DAĞI'NDA ZİNCİRSİZ ARAÇ GEÇİŞİNE İZİN VERİLMİYOR Bolu'da gece başlayan kar yağışı sonrasında Bolu Dağı ve şehir merkezi kar altında kaldı.

Geceden itibaren Bolu'da aralıksız yağan kar nedeniyle merkeze bağlı 27, Göynük İlçesi'nde 9, Mengen İlçesi'nde 15, Mudurnu İlçesi'nde 13 ve Seben İlçesi'nde 3 olmak üzere 67 köy yolu tamamen trafiğe kapanırken, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, yol açma çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Bolu Valiliği ise kar yağışının etkili olması üzerine merkeze bağlı köyler ile Dörtdivan ve Göynük ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okulları 1 günlüğüne tatil etti. Bolu Dağı ve Bolu-Gerede istikametine giden araçlara zincir takma zorunluluğu getirildi. Bolu Abant kavşağında kontrollerini sürdüren trafik ekipleri, Bolu Dağı istikametine giden tüm araçlara zincir taktırıyor. Yer yer tıkanmaların yaşandığı Bolu Dağı'nda, Karayolları ekipleri tarafından yol açma ve tuzlama çalışması yapılıyor.

Edinilen bilgilere göre, Balıkesir'e yılın ilk karı düştü. Gece yarısından sonra başlayan tipi, özellikle karayollarında etkili oluyor. Balıkesir'deki soğuk hava ve kar yağışı yolların buzlanmasına sebep oldu. Balıkesir - Akhisar - Manisa - İzmir, Balıkesir - Edremit - Çanakkale, Balıkesir - Bursa güzergahlarında yolların yer yer buzlandığı görüldü. Manisa - Akhisar - Balıkesir güzergahında trafik akışı güçlükle sağlanıyor. Yağışın köylerde de etkili olduğu ancak ulaşımda problem yaşanmadığı belirtildi. Bölge trafik ekiplerinin tespit ettiği buzlanmış yolların tuzlandığı öğrenildi.

Sakarya'da sabah saatlerinde başlayan ve etkili olan kar yağışı, il genelinde 5 ilçeye bağlı 119 köy yolunun ulaşıma kapanmasına neden oldu. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 5 ilçede etkili olan kar yağışı, Akyazı İlçesi'nde 11, Geyve İlçesi'nde 33, Hendek İlçesi'nde 51, Pamukova İlçesi'nde 9 ve Taraklı İlçesi'nde de 15 köy yolu trafiğe kapandı.
Köy Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, yol açma çalışmalarına devam ettiği sırada Taraklı-Geyve İlçeleri arasında bulunan yolun trafiğe kapandığı öğrenildi.

REYHANLI'YA YILIN İLK KARI Hatay'ın Suriye sınırındaki Reyhanlı İlçesi'ne mevsimin ilk karı düştü. Reyhanlı İlçesi'nde dün akşam saatlerinde yağmurdan sonra başlayan ve 1 saat devam eden kar yağışı, Yeni Mahalle, Kurtuluş ve Yenişehir Mahallesi'nde görülürken, ilçenin alt kesimlerindeki yerleşim alanlarına kar düşmedi. Kar yağışından sonra Yenişehir Mahallesi'ndeki polis lojmanları çevresinde elektrik hatlarında arıza meydana geldi. İlçeye ve birçok köye elektrik verilemedi.

TEDAŞ yetkilileri, ağaçların yanından geçen elektrik hatlarının şase yaptığını, bazı yerlerde ise tellerin koptuğunu belirterek, arızanın giderilmesine çalışıldığını bildirdi.

Kar yağışı nedeniyle Kahramanmaraş'ta okullar 1 gün tatil edildi. Kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, 115 köy yolunun kapanmasına neden oldu.

Kahramanmaraş Valisi Ali Bilir, yaptığı açıklamada, dün gece etkili olan kar yağışı yüzünden şehir merkezinde kar kalınlığının 25 santimetreye kadar ulaştığını belirterek, olumsuz hava koşulları nedeniyle ilköğretim, lise ve dengi okulların 1 gün tatil edildiğini bildirdi.

Kahramanmaraş Belediyesi, şehir merkezinde karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Buzlanmaya karşı ana caddeler sürekli tuzlanıyor.

Öte yandan, yoğun kar yağışı nedeniyle Kahramanmaraş'ta 115 köy yolunun kapandığı bildirildi. Kahramanmaraş-Gaziantep ve Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun zaman zaman trafiğe kapandığı, Karayolları Müdürlüğü ekiplerinin bu gmyağışının etkili olmasüzergahlarda yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü belirtildi.

Sivas'ta dün geceden itibaren etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Kangal-Gürün arası Bağırsakdere Mevkii tipi ve kar yağışı nedeniyle trafiğe kapandı. Şehirlerarası yollarda trafik kontrollü yapılırken zinciri olmayan araçlara ceza kesildi.

Gece yarısı başlayan ve aralıksız devam eden kar yağışı, şehirlerarası yollarda trafiği aksattı. Sivas-Erzincan, Sivas-Malatya, Sivas-Kayseri, Sivas-Yozgat ve Sivas-Tokat arası seyreden araç sürücüleri Bölge Trafik ekipleri tarafından belirli noktalarda durdurularak, dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Polis, tüm araçlara zincir taktırdı. Zinciri olmayan araçların sürücülerine ceza kesildi. Sivas merkezde kar kalınlığı 15 cm'yi buldu. Şehir merkezi dışındaki bölgelerde ise kar kalınlığının 20 santimi geçtiği bildirildi. Sivas merkeze bağlı 10 köy ile ilçelerine bağlı 90 köyün yolu ulaşıma kapandı.

KAYSERİ-İSTANBUL, İSTANBUL-KAYSERİ UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ Yoğun kar yağışı nedeniyle Kırşehir genelinde tüm ilk ve orta dereceli okulların 1 gün süreyle tatil edildiği bildirildi.

Sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle merkez ve ilçelere bağlı birçok köy ve beldeye ulaşım sağlanamazken, köy hizmetleri ve karayolları ekipleri tarafından kar temizleme ve tuzlama çalışmaları aralıksız olarak sürüyor.

Birçok köy ve ilçe yollarının ulaşıma kapanması nedeniyle, akşam saatlerinde Kırşehir Valiliği tarafından alınan acil bir kararla il genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Şanlıurfa'da etkili olan kar yağışı, okulların 1 gün tatil edilmesine sebep oldu.

Dün saat 16.00'da başlayan yoğun kar yağışı gece boyunca devam etti. Aralıksız kar yağışı yüzünden Şanlıurfa merkez, Halfeti, Hilvan ve Siverek ilçelerinde okullar 1 gün tatil edildi.

Bu arada, Siverek İlçesi'ne kar dolayısıyla 24 saattir elektrik verilemediği ve telefon görüşmelerinin yapılamadığı bildirildi. Hilvan'a da dün geceden bu yana elektrik verilemediği belirtildi.

Öte yandan, Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde elektrik kesintilerinin yapıldığı, Ceylanpınar-Diyarbakır otobüs seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Kayseri'de dün akşamdan itibaren etkili olan yoğun kar nedeniyle köy yolları kapandı, uçak seferleri iptal edildi.

Kayseri ve çevresinde etkili olan yağış nedeniyle kar kalınlığının şehir merkezinde 20 cm, Erciyes'de ise 2 metreye ulaştığı bildirildi. Kayseri'de 401 köy yolu kar yağışı nedeniyle kapandı. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü 44 iş makinesinden oluşan 8 ayrı ekiple, kapanan 2 bin 260 km'lik yolu açmaya başladı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Kayseri ve 16 ilçesine bağlı tüm ilk ve orta dereceli okullar bir gün süre ile tatil edilirken, bu sabah yapılması gereken İstanbul-Kayseri, Kayseri-İstanbul uçak seferlerinin karşılıklı olarak iptal edildiği öğrenildi.

KIŞ, DOĞU'YU TESLİM ALDI Yurdun dört bir yanını etkisi altına alan kar yağışı, Diyarbakır'da da aralıksız olarak devam ederken, kaçak elektrik kullanımı nedeniyle kent merkezi karanlığa büründü.

İki günden bu yana aralıksız olarak devam eden kar yağışı nedeniyle sürücüler, buzlanma nedeniyle trafik ekipleri tarafından zincir takmaları konusunda uyarıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Diyarbakır'da elektriklerin sık sık kesilmesi, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Kış mevsimi ile birlikte artan kaçak enerji kullanımı, trafoların çoğunun yanmasına neden oldu. Ayrıca sabahın erken saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar, araçlarının çalışmaması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Diyarbakır'da dün başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Kent merkezi ve ilçelerini etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Valilik, ilköğretim ve liselerin bir gün tatil edildiğini açıkladı. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Yoğun kar yağışı nedeniyle Diyarbakır kent merkezi ve ilçelerdeki ilköğretim ile liselerde eğitim bir günlük tatil edildi" denildi.
Malatya'da etkili olan kar yağışı üzerine okulların 1 gün süreyle tatil edildiği bildirildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, dün öğleden sonra başlayan ve aralıksız devam eden kar yağışı üzerine, Malatya ve ilçelerinde bulunan ilk ve orta dereceli okulların 1 gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

Elazığ'da dün akşamdan beri aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün süre ile tatil edilirken, merkez ve ilçelere bağlı 490 köy yolu da ulaşıma kapandı.

Tipi nedeniyle kapanan Arıcak ve Alacakaya ilçelerine ait yolların açılması için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Elazığ'da dün akşamdan beri aralıksız olarak yağan kar yağışı nedeniyle, Vali Osman Aydın'ın emriyle ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süre ile tatil edildi. Kar yağışının devam ettiği Elazığ merkez ve ilçelerine bağlı 490 köy yolu ulaşıma kapanırken, Köy Hizmetleri ve Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları aralıksız devam ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön