HABER

Kara akbabalar belgesel filme konu oldu

ESKİŞEHİR (İHA) - Avrupa'nın en büyük yırtıcı kuşu olan, Türkiye'de en çok Eskişehir ve Kızılcahamam'da bulunan kara akbabalar, belgesel filme konu oldu. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) 2 yılda hazırladığı "Dev Kanatlar: Kara Akbaba" adlı belgesel filmin galası yapıldı.

TRT Ankara Televizyonu Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından hazırlanan belgesel film, Avrupa'nın en büyük yırtıcı kuşu olan, İspanya'dan sonra en fazla Türkiye'de görülen kara akbabalarının bir yıllık hayat döngüsünü konu aldı. Belgeselde, kanat açıklığı 3 metreye, ağırlığı 14 kiloya ulaşan kara akbabalarının fiziki özellikleri, biyolojisi, uçuş teknikleri ve hayat alanlarının tanıtılmasının yanı sıra kur, çiftleşme, kuluçka ve beslenme gibi davranışları da anlatıldı.

Belgesel filmin, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen galasına katılan TRT Ankara Televizyonu Müdür Yardımcısı Adnan Süer, soyu tehlike altına giren ve Türkiye'nin yaban hayatı için büyük önem taşıyan kara akbabalarının tanınmasını sağlamanın yanı sıra korunmasına ve yaşatılmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirterek, "Belgesel, 'Anadolu'nun Yaban Hayatı' adlı 10 bölümlük doğa belgeseli dizisinin ikinci bölümü olarak gerçekleştirildi. Yapımı 2004 yılında başlayan belgeselin çekimleri için 15 ayda, toplam 170 gün çekim yapıldı. Yapımın tamamlanması 2 yıl sürdü. Çekimler, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı çevresinde ve Eskişehir'in Türkmenbaba Dağları'nın Kalabak bölgesinde gerçekleştirildi. Kızılcahamam'da ve Eskişehir'de 4'er adet çekim kulübesi yapıldı. Ayrıca, çekim çadırları ve ağaç kulesi kullanıldı. Helikopter ve mikrolight ile hava çekimleri yapıldı. Dijital betakamın yanı sıra alternatif kamera olarak parmak kameralar ve polecam kameralar kullanıldı. Arazide jimmy jip çekimleri yapıldı. Çekimlerde güçlü tele zoom objektifler kullanıldı" dedi.

Belgeselin çekimlerinde 172 adet bant kullanıldığını ve yaklaşık 100 saatlik görüntü elde edildiğini kaydeden Süer, "Bantların içerik dökümleri, yaklaşık 400 sayfalık bir kitaba dönüştü. Kara akbabanın yanı sıra doğal alanların ve 20'ye yakın yaban hayvanının çekimleri gerçekleştirildi. Yapım aşamasını ve kara akbabanın gelişim evrelerini belgeleyen yaklaşık 10 bin kare dijital fotoğraf çekildi. 'Dev Kanatlar: Kara Akbaba'nın 2 yıllık yapım aşamasını anlatan 'Dev Kanatların Peşinde' adlı bir kamera arkası belgeseli de yapıldı. TRT tarafından aynı adla yayımlanan 'Dev Kanatların Peşinde' adlı kitapta ise, kara akbabanın ve belgeselin yapım öyküsü anlatılıyor. Belgeselin ' www.devkanatlar.com' internet sitesinde, set fotoğrafları, kamera arkası görüntüleri, belgeselin yapım aşamasına ait bilgilerin yanı sıra kara akbabalar ile ilgili bilgi ve fotoğraflar da bulunuyor" diye konuştu.

30 kişilik bir ekibin çalışmasıyla Türkiye'de yaban hayatla ilgili hazırlanan ikinci belgesel film olan 'Dev Kanatlar: Kara Akbaba'nın, kamera arkası belgeseliyle birlikte 19 Kasım akşamı TRT-2'de yayınlanacağını açıklayan Adnan Süer, kara akbabalarının Türkiye'de en çok Eskişehir ve Kızılcahamam'da yaşadığını ve Anadolu'nun yaban hayatının en önemli türlerinden biri olduğunu dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Ömür boyu tek eşle yaşayan kara akbabalar, büyük karaçamların tepesine yuva yaparlar. Yılda yalnızca tek yumurta yapıyor ve tek yavru büyütüyorlar. Kara akbaba yavruları, 4 ayda yuvadan uçabilecek hale geliyor. Leşle beslenen kara akbabaları ortalama 2 bin-3 bin metre yüksekliğe çıkabiliyor. Fakat bu dev kuşların sayısı azalıyor, son yıllarda hayat alanları daralıyor, zehirleniyorlar, yok olmak üzereler. Onları korumak, yaşatmak elimizde."

Öte yandan, ilk bölüm olan 'Bozkırın Çocukları: Anadolu Yaban Koyunu' belgeselinin 2004 yılı Ekim ayında yayınlandığını hatırlatan Süer, "Üçüncü bölüm olarak bozayı belgeselinin yapılmasını planlıyoruz. Türkiye'de belgeselciliği TRT'den başka yapan yok. Magazin programlarının daha çok izlenmesine karşın belgeseller de aslında çok fazla reiting getiriyor. Bu iş için ekipman, özel bilgili insanlara ihtiyaç var. O da bizde var. Özel televizyon kanalları, belgesel filmleri dışarıya yaptırdıkları için pahalıya mal oluyor. Belgeselcilik çok zor bir iş. Bu belgesel filmi, talep olması halinde dünyaya da pazarlayabiliriz. Belgeselcilik için ülkemiz çok zengin. Belgeselciliği yıllardır yapıyoruz ve bu alanda projelerimiz devam edecek" şeklinde konuştu.

Belgesel filmin galasının ardından "Kara Akbaba ve Dev Kanatların Peşinde" adlı fotoğraf sergisinin açılışını, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen yaptı. Belgeselin galası ve fotoğraf sergisinin açılışına, çok sayıda yetkili ve davetli katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön