HABER

''Kara liste'' korkusu

''Kara liste'' korkusu

Ankara -(AA) Fransa parlamentosunda 12 Ekim'de görüşülmesi beklenen "sözde Ermeni soykırımı yoktur" diyenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısının gündeme gelmesi, ihalelerde bazıları "kısa listeye" giren Fransız firmalarının Türkiye'deki yatırımlardan pay almalarını zora soktu.

Söz konusu tasarının parlamentoda yasalaşması durumunda, Türkiye'de toplam tutarı 20 milyar doları aşan yatırımlarda, Fransız firmalarının bu ihaleleri üstlenme şansları iyice azalmış olacak.

Fransa parlamentosunun alacağı karardan sonra Fransız firmalarının en çok etkilenebileceği projeler arasında, ulaştırma, enerji ile savunma yatırım ve tedarik projeleri yer alıyor.

İlk aşamada yaklaşık 5 milyar dolarlık bir yatırımla Sinop'ta kurulması planlanan Nükleer santral projesinde, Fransız firmaların da teklif hazırlığında olduğu biliniyor.

Kısa adı "Marmaray" olan, İstanbul metro sistemlerinde kullanılması planlanan ve yaklaşık 2 milyar dolarlık maliyeti bulunan araçların alımında Fransız firmaları da "kısa listede" yer alıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri komutanlığının önemli tedarik projelerine katkı sağlayan ve Özellikle TAI ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile işbirliği yapan Fransız firmalarının da olumsuzluklardan etkilenmeleri kaçınılmaz görülüyor.

Kısa liste, ihalelerde istenilen kriterleri yerine getiren ve ön elemeyi geçen firmaların yer aldığı grup için kullanılan bir ifade şekli.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön