Karabük Üniversitesi uluslararası ödül aldı

KARABÜK (İHA) - ODTÜ Robot Topluluğu'nun bu yıl beşincisini düzenlediği 'Uluslararası ODTÜ Robot Günleri Yarışması'nda Karabük Üniversitesi 2 dalda birincilik aldı.
Yaklaşık 10 ay önce kurulan Karabük Üniversitesi, yaptığı projelerle dikkat çekiyor.

Son olarak ODTÜ Üniversitesi'nde düzenlenen 5. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri Yarışması'na katılan Karabük Üniversitesi 20 Türk Üniversitesi ve 8 yabancı ülke üniversitesini geride bırakarak birinci oldu.

Almanya, İspanya, Makedonya, Yunanistan, İsveç, Slovenya, Rusya ve Hırvatistan gibi 8 ülke üniversitesi ve 20 Türk Üniversitesi arasında Sumo Robot Yarışması ve serbest dalda kedi robot ile 2 birincilik elde eden Karabük Üniversitesi ilk uluslararası ödülünü de aldı.

Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Karabük Üniversitesi Robot Kulübü Danışmanı Doç. Raif Bayır, yeni üniversite olmalarına rağmen büyük başarı elde ettiklerini söyleyerek, ilk uluslararası ödülü almaktan gurur duyduklarını belirtti.

Bayır açıklamasında, üniversite olarak ODTÜ'de düzenlenen 5. Uluslararası ODTÜ Robot Yarışması'na katıldıklarını belirterek "Bu yarışmaya 5 sumo robot, 2 çizgi izleyen, 1 mini sumo robotu ve serbest dalda fare yakalayan kedi robotla katıldık. 8 farklı ülkeden gelen üniversite ve 20 Türk üniversitesi arasında sumo yarışmasında 'Katana' isimli robotla serbest dalda yarışan fare yakalayan robotlarımız birinci geldi. Daha yaşını doldurmamış bir üniversite olarak uluslar arası dalda ödül almamız gurur verici.

Bu yarışmada sevindiğimiz en güzel şey final maçında İspanya ile karşılaşmamızdı. İspanya'dan FooFighter- universitat Politecnica de Catalunya Üniversitesi'ni yenerek birinci olmamız bizim için gurur verici bir şey."

Karabük Üniversitesi öğrencilerinden 'KATANA' isimli sumo robot ile birinci olan Ferhat Aktan, Ahmet Şafak Demir, Sezer Yıldız ve Tarık Ünlü ile kedi yakalayan robotla serbest dalda birinci olan Betül Yücel ve Emek Koçak isimli öğrenciler ise, "Başarılı bir performansla çalışarak katıldığımız bu yarışmadan birinci çıkmamız bizim için gurur verici. Emeğimizin karşılığını almaktan mutluyuz" dediler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler