HABER

Karadeniz'de zararlı kelebek tehlikesi! İsyan ettiler: Hiçbir şey yapamıyoruz

2007 yılında Doğu Karadeniz'de görülmeye başlayan ve son birkaç yılda hızla çoğalarak özellikle yaz ayı ile birlikte yeniden ortaya çıkan 'Ricania simulans' adlı kelebek türü zararlı böcek, tarım alanlarına zarar vermeye devam ediyor. Suyunu emdiği bitkiler ve yeşil örtünün kurumasına neden olan bu kelebekler bu dönemde yumurtalarından çıkmaya hazırlanıyor.

Uzmanlar, zararlı böcek türü için geçen yıldan kalan atık dal ve kalıntıların imha edilmesi uyarısında bulunuyor.

Bölgede, 2007 yılından sonra görülmeye başlanan ve birkaç yıldır çoğalan 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böcek, tarım ürünlerini tehdit ediyor. Vücudu genellikle açık gri renkte olan ve rahatsız edildiklerinde hızla zıplayabilen böceğin, özellikle suyunu emdikleri sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden olduğu belirlendi. Çay ve fındık bitkisindeki suyun emilip kurumasına da yol açmasından endişe edilen zararlı kelebeğin yumurtadan çıkma dönemine girdiğini belirten uzmanlar, yaz ayı ile birlikte Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde sahil bölgelerinde yeniden ortaya çıkarak tarım ürünlerine zarar vermesinden endişe ediliyor. Uzmanlar, bu yıl da yumurtalarından çıkmaya hazırlanan zararlı böcek türü için geçen yıldan kalan atık dal ve kalıntıların imha edilmesi uyarısında bulunuyor.

'1 KELEBEK 50 YUMURTA BIRAKIYOR'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
ısırgan ve acıbiberden doğal ilaç yapın kökünü kurutur,50 lt su.10 kilo yaş ısırgan yaprak sap birlikte, 1 kg. acı biber kaynar suya koyun 1 hatfta karıştırın günde 3-47 defa sonra süzün yaprakların altına atın,yada lavanta çiçek tahumlarından 20 lt kaynar suda 1 kilo tohum koyun soğuyunca süzün atın,yada arap sabununu 1 kilo sabun 20 lt suda eritin atın yaprakların altına atılacak üstüne değil.
ya ne anlatiyon okadar cok var ki nereye ne dokuyorsun bilip bilmeden yorum yapmayin milyarlarca var diyecegim o bile az demis olurum
Derhal ama derhal yerli tohumlara dönülmeli ilaçlama olayına gelincede aynı şekilde kendimiz yapalım son 20 yılda acayip acayip böcekler çıktı meydana artık yeter tarımla kim ilgileniyorsa olaya Bi el atsın
Geri Dön