HABER

Karamanlis: Türkiye'nin kaygıları yersiz

ATİNA (İHA) - Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, "Bazı AB üyesi ülkeler Türkiye şartları yerine getirse dahi birliğe alınmasından tedirginlik duyuyor ama bu kaygılar yersiz" dedi.

Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecini değerlendirdi. Kostas Karamanlis, Türkiye'nin AB'ye aday diğer ülkeler gibi sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek, AB'nin şartlarını yerine getirmesi halinde Türkiye'nin birliğe üye olması gerektiğini ifade etti.

Kostas Karamanlis AB ülkeleri arasındaki çelişkilere de değinerek, şöyle konuştu: "Bazı AB üyesi ülkeler Türkiye şartları yerine getirmesi halinde dahi olsa birliğe alınmasından tedirginlik duyuyor ama bu kaygılar yersiz. AB üyesi ülkeler istikrarlı politikalar izlemeli ve aldıkları kararların arkasında durmalı. Üye ülkelerin Türkiye'ye karşı da net bir politika izlemeleri şart."

Karamanlis, her şeyden önce AB'nin iç politikasında dengeleri koruyabilmek için bütünleşmeye gidilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler