HABER

"Karar Meclis'te alınmalı"

ANKARA (İHA) - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Irak konusunda Başbakan ve Parti Grupları'ndan genel ve gerekirse gizli bir görüşme yapılması talebinde bulunacağını açıkladı.

Arınç, bugün TBMM'deki makamında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Bülent Arınç, burada yaptığı açıklamalarda gazetecilerin sorunlarını bildiğini ve yasama faaliyetleri sırasında bunun takipçisi olacağını belirtti. Arınç, gazetecilerin özel hayata yönelik haberlerde dikkatli davranması gerektiğini de ifade etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ise açıklamalarında basında önemli sorunlar bulunduğunu kaydederek, bunların ancak Meclis'te çıkarılacak yasalarla düzeltilebileceğini kaydetti. Erinç, basın sektörüne uygulanan para cezalarının yüksek olduğunu da söyledi.

"IRAK KONUSU GEREKİYORSA GİZLİ GÖRÜŞÜLMELİ" Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Arınç, bir soru üzerine, "Irak olayı veya Kıbrıs olayı. Türkiye için bölge için geleceğimiz için fevkalade önemli kararlardır. Bu tür kararları sadece siyasetçilerin veya sadece hükümetin vermesi doğru değildir. Bu konuda Sayın Başbakan'dan da siyasi parti gruplarından da rica edeceğim. Bu konular Meclis'te görüşülmelidir. Sayın Başbakan da Meclis'e mutlaka bilgi arz etmelidir. Gerekiyorsa ve işin niteliği icap ettiriyorsa, Meclis'te denediğimiz yöntem var. Bu genel görüşmenin gizli yapılması da mümkündür. Yani Türkiye'nin güvenliği açısından veya yapılan işin nezaketi açısından bunun genel bir bilgi vermenin ötesinde çok özel konular da görüşülecekse ki, görüşülmesinde yarar var; bu bir kapalı genel görüşmeyle sağlanmalıdır. Anayasamızın 92 ve 117. maddeleri çok açıktır. Böyle bir operasyon olacaksa, ki adım adım beli oraya gidiyor. Meclis'ten alınacak bir kararla Türkiye'nin buna ne kadar katılacağı da tartışılmış olmalıdır" karşılığını verdi.
Arınç, "Bugün Meclis'te Kuzeyden Keşif Harekatı ile ilgili Başbakanlık Tezkeresi görüşülecek. Bildiğim kadarıyla gündemde. Bunun ipuçları verilebilir. Irak halkın en önemli gündemidir. Meclis bilgilendirilmelidir ve verilecek karar mutlaka TBMM'den geçmelidir" ifadelerini de kullandı.

"DEMOKRASİLERDE SEÇİMDEN BAŞKA TÜRLÜ BALANS AYARI OLMAZ" Arınç, Hindistan Cumhurbaşkanı ve Hindistan'da yaptığı 'demokrasilerde balans ayarı seçimle yapılır' şeklindeki açıklamalarının hatırlatılmasına ise şu karşılığı verdi:
"Ben Türkçe'yi çok iyi konuşanlardan birisiyim. Herkesin anlayabileceği dilden konuşurum. Benim sözlerimi ayrıca tekrar yorumlamaya kimsenin ihtiyacı olmaz. Sözümü adam gibi söylerim arkasında da sonuna kadar dururum. Bu bir genel prensip. Bir başka türlü Bülent Arınç göremeyeceksiniz. Demokrasilerde balans ayarı seçimle ve sandıkla olur. Evet el hak öyle olur. Seçim halka gitmektir. Halk iradesine başvurmaktır. Demokrasilerde meşruiyetin temeli de seçimdir. Buna 'Hayır' diyecek birisi varsa bir müsait zamanda onu tartışalım. Demokrasilerde başka türlü balans ayarı olmaz. Şu geçtiğimiz hükümet, 3.5 yıl içerisinde bir yerde bir fırsat bulup seçim yapsaydı, yüzde 22'den yüzde 1.5'a düşmezdi, başına gelecek olanı önceden görürdü, tedbirini alırdı yanlışını düzeltirdi. Balans ayarı böyle olur. Başka türlü olmaz. Bu teknik bir tabir. Dün sayın Cumhurbaşkanı'nı ziyarete gittiğimizde kendisiyle çok iyi bir görüşme yaptık. Başkanlık divanı üyeleriyle gittik. Onun dışında burada başka bir heyeti kabulümde, Hindistan gezisinden bahsedince değişik temasları kendilerine anlattım ve Sayın Abdülkelam'ın çok iyi bir kişi olduğunu, çok önemli konuları kendisiyle görüştüğümü ifade ettim. Ve onu ne kadar takdir ettiğimi ifade ederken, aynen cümle şöyledir. Cümledeki nüanslara bile dikkat edeceksiniz. Kafanızdakileri değil söylenenleri tartacaksınız. 'Darısı başka ülkelerdeki başka Cumhurbaşkanlarının başına' dedim. Burası benim ülkem, başka bir ülke değil."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön