"Karar yabancı sermayenin çıkışını tetikleyecek"

"Karar yabancı sermayenin çıkışını tetikleyecek"

Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yi kapatma davasını kabul etmesi, yurt dışında hemen yankılandı. BBC, başlatılan sürecin "Türkiye'de siyasi gündemi felce uğratacağını ve büyük bir olasılıkla yabancı sermayenin çıkışını tetikleyeceği"ni öne sürdü.

Piyasaların ilk tepkisi sınırlı oldu

AKP'ye kapatma davası açıldı

Davanın kabulüne tepkiler

İngiliz yayın kurumu BBC, Anayasa Mahkemesi'nin kapatma davasını kabul ettiğini belirterek, AKP'nin seçimlerde yüzde 47 oy aldığını anımsattı. BBC, "Dava, Türkiye'nin laik sistemi ile dindar Müslümanların partisi AK Partisi arasındaki muharebeyi yeniden canlandırıyor" yorumunu yaptı.

İddianamede hükümetin İslamcı gündeminin olduğu öne sürüldüğünü kaydeden BBC, iddianamenin odaklandığı başlıca konu olan türban reformunun Türkiye'de sıcak tartışmalara neden olduğunu kaydetti.

BBC, Anayasa Mahkemesinin şimdi iddianamedeki suçlamaları inceleyeceğini belirtirken de sürecin aylarca devam edebileceğini söyledi. Sürecin, "Türkiye'de siyasi gündemi felce uğratacağını ve büyük bir olasılıkla yabancı sermayenin çıkışını tetikleyeceği"ni öne süren BBC, "AB, dava ile ilgili kaygılarını dile getirdi ve bunun Türkiye'nin üyelik hedefini tehlikeye atabileceğini söyledi" dedi.

ANKA