HABER

Karasu Nehri'ndeki balık ölümleri

ERZURUM (İHA) - Erzurum'un Kandilli Beldesi'nden geçen Karasu Nehri'nde yaşanan toplu balık ölümleri nedeniyle bölgede araştırmalarını sürdüren Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, kirlenmeye sebep olarak gösterilen Ilıca Şeker Fabrikası'na 60 bin YTL para cezası verdi.

Karasu Nehri'nde geçtiğimiz ay yaşanan toplu balık ölümlerinin Ilıca'daki Şeker Fabrikası'nda kampanya döneminin başlamasıyla birlikte yaşandığı ileri sürülmüştü. Karasu Nehri'nin farklı bölgelerinden alınan su ve balık numuneleri tahlil için Hıfzısıhha ve Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Tahlilde sudaki oksijen oranının sıfıra indiği belirlenirken, balıklarla ilgili test sonuçlarının henüz Ankara'dan dönmediği öğrenildi.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, sudaki kirlenmeye sebep olduğu öne sürülen Ilıca Şeker Fabrikası'ndaki incelemelerinde ise, fabrikanın atık suyunun arıtma tesisi yerine nehre boşaltıldığını tespit ederek, fabrikaya 60 bin YTL para cezası verildi.

Ankara'dan alınacak sonuçların ardından, Erzurum Valiliği ile Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili açıklama yapılacağı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön