HABER

Karda yürürken dikkat

DİYARBAKIR (İHA) - Sosyal Sigortalar Kurumu Diyarbakır Bölge Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Halil Taş, vatandaşları karda dikkatli yürümeleri konusunda uyararak, yürüme tekniklerini anlattı.

Ülkeyi etkisi altına alan soğuk hava ve don olayları nedeniyle buzlu yollarda kayarak düşen birçok vatandaş, kırık, çıkık ve incinme şikayetleriyle hastanelere başvuruyor. Dr. Halil Taş, kış mevsimi nedeniyle kırık ve çıkıkların arttığını belirterek, "Vakaların büyük bölümü buzlu yolda yürürken dikkatsizlik sonucu geliyor. Adım büyüdükçe vücut dengesini sağlamak zorlaştığı için adımların küçülmesi yere yakın ve hatta sürükleyerek atılması gerekiyor. Bütün bunlarla birlikte dikkatin kaybolmaması için çok sık aralıklarla yere bakarak yürümek zorundayız" dedi.

Dr. Taş, "Bir başka dikkat edilecek konu ise kar ve buzlu ortamın olduğu yerlerde ayaklar ıslanacak endişesiyle daha kuru ve buzlu olan ortamın seçilmesi yerine daha yumuşak ve kayma riski daha az olan karda yürümektir. Bu sakatlanma ihtimalini azaltır. Ayrıca buzlu yolda yürümek zorunda kalanlar ayakkabı tercihlerini lastik, kauçuk tabanlı ve tırtıklı ayakkabılardan yana kullanmalıdırlar. Taş yolda buzlanmanın olduğu durumlarda özellikle yaşlıların mümkün olduğu ölçüde dışarı çıkmamaları gerekir. Çünkü yaşlılardaki kırık tedavisi mutlaka ameliyatla oluyor ve tedavi süresi uzuyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler