Kargı TSM’den ücretsiz kanser taraması

Kargı Toplum Sağlığı Merkezi kanser konusunda bilinçlendirme ve korumaya yönelik etkinliklerin yanısıra ücretsiz kanser taraması yapıyor.Kargı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr.

Kargı TSM’den ücretsiz kanser taraması

Kargı Toplum Sağlığı Merkezi kanser konusunda bilinçlendirme ve korumaya yönelik etkinliklerin yanısıra ücretsiz kanser taraması yapıyor.
Kargı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Özgür Dökmeci, "Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığı karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyaların düzenlenmekte olduğunu belirtti.
Türkiye’de de bu çalışmaların KATEM ve Toplum Sağlığı Merkezlerince yürütüldüğünü belirten Dökmeci, "İlçemizde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından halkımızı kanser konusunda bilinçlendirmeye ve kanserden korumaya yönelik etkinlikler yapılmaktadır. Bu kapsamda 30-65 yaş arası kadınlara yönelik rahimağzı kanser taraması, 40-69 yaş arası kadınlar için mamaografi taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere yönelik kalın bağırsak kanser taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır’’ dedi.
Bu yılın ana temasının sporu ve fiziksel aktiviteyi desteklemek olduğunu belirten Dökmeci, "İnsanlar birlikte grup olarak ya da bireysel olarak üzerine düşeni nasıl yaptıklarını keşfedecektir. Kanser farklı şekillerde herkesi etkilemektedir. Tüm insanların birey, aile ve toplum üzerindeki kanserin etkilerini azaltmaya yönelik tedbir alacak gücü vardır. Bu nedenle bugünden itibaren "Ne yapabiliriz" diye düşünmek harekete geçmede ve söz vermede önemli bir fırsattır. "Yapabiliriz, yapabilirim" seçeneklerini gerçekleştirmek için tercihiniz ne olursa olsun kansere karşı mücadelede bir fark oluşturabiliriz ve oluşturabilirsiniz’’ diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler