HABER

"Kars Kuyucuk Gölü çalışması" en iyi proje

Kars Kuyucuk Gölü’nde yaptığı çalışmaları kapsayan, toplum tabanlı doğa koruma, sulak alan restorasyonu ve kuş gözlem turizmi projesini, yılın en iyi projesi seçti.

SAN DIEGO (ANKA) - Işıl Öz Bildiriyor - Merkezi Londra’da bulunan Whitley Fund for Nature (Doğa için Whitley Fonu) Kuzey Doğa Derneği’nin Kars Kuyucuk Gölü’nde yaptığı çalışmaları kapsayan, toplum tabanlı doğa koruma, sulak alan restorasyonu ve kuş gözlem turizmi projesini, yılın en iyi projesi seçti. ABD’nin Stanford Üniversitesi Koruma Biyolojisi Bölümü öğretim üyesi Dr. Çağan Şekercioğlu, “Bu başarı, Kars’ın, Anadolu’nun ve Türkiye’nin başarısıdır” dedi

Dr. Şekercioğlu Kuzey Doğa Derneği’nin Kuyucuk’ta yaptığı çalışmaların en iyi proje seçilmesi hakkında şunları söyledi:

“Whitley Fonu, her sene desteklediği projelerden bir tanesini seçerek, bu proje hakkında iki sayfalık bir tanıtım broşürü hazırlar. 2009’da Kuzey Doğa Derneği’nin Kuyucuk projesini seçerek bizi çok mutlu ettiler. Bu projenin başarısında, köy halkından bakanlıklara kadar her seviyede yapılan ekip çalışmasının önemi büyüktür. Projemizin başarısında emeği geçmiş olan her türlü kurum ve kişiye çok teşekkür ediyoruz. Bu başarı, Kars’ın, Anadolu’nun ve Türkiye’nin başarısıdır. Bölgede doğa koruma, ekolojik araştırma ve doğa turizmi konusunda diğer önemli çalışmaların yapılmasını da tetikleyecektir.”

-“KUYUCUK GÖLÜ ÇALIŞMASI” WHITLEY FONU ALTIN ÖDÜLÜNÜ DE ALMIŞTI-

Kuzey Doğa Derneği 2008 yılı başında Doğa için Whitley Fonu’na başvurmuş ve Mayıs 2008’de dünya çapında başvuran 100’den fazla proje ve 11 finalist arasından Kuyucuk Projesi, birincilik ödülü olan, Whitley Fonu Altın Ödülünü almıştı. Ödül, bizzat İngiltere Prensesi Anne tarafından Kuzey Doğa Derneği Başkanı, Stanford Üniversitesi Koruma Biyolojisi Bölümü öğretim üyesi Dr. Çağan Şekercioğlu’na verilmişti. (ANKA)

Geri Dön