Kart, TPAO-Çalık anlaşmasıını sordu

ANKARA (ANKA) -CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Erdoğan'a, "TPAO ile Çalık Enerji Grubu arasında gizli anlaşma imzalandığı" iddialarını sordu.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, TPAO ile Çalık Enerji Grubu arasında gizli anlaşma imzalandığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Hükümetin bu konudaki soru önergelerine yanıt vermediğini ve bu nedenle keyfilik ve sorumsuzluğun sözkonusu olduğunu ifade eden Kart, "Çalık Enerji Grubu ile TPAO ve TPAO eski genel müdürü Osman Saim Dinç arasında doğmuş olan hukuk ve etik dışı ilişkiler, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporlarına da yansımıştır. Buna göre, TPAO'nun yurt içi ve yurt dışında doğalgaz elektrik santrali inşa etme görevi bulunmadığı halde, 21 Ağustos 2006, 14 Eylül 2006 tarihlerinde Çalık Enerji ile TPAO arasında ‘gizlilik anlaşmasının imzalandığı', ayrıca yine bu taraflar arasında 16 Şubat 2007 tarihinde Afganistan Maden Bakanlığına sunulmak amacıyla ‘Ortak Çalışma İçin Mutabakat Zaptı' imzalandığı anlaşılmıştır" dedi. Kart Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporunun içeriği ve sonuç bölümü nedir? Raporun gereğini yapacak mısınız? TPAO ile Çalık Enerji Grubu arasında, 2006-2007 yıllarında Afganistan resmi mercileri arasında imzalanmış olan mutabakat zabıtları ve anlaşmalarının içeriği nedir? Haksız rekabetten öte, Çalık Enerji Grubu'na haksız kazanç sağlamaya yönelik olan bu anlaşmaları imzalayan ve yürürlüğe koyan kamu görevlileri hakkında idari ve adli süreci neden başlatmıyorsunuz? Damadınızın bu enerji grubunun genel müdürü olması ve bu grubun hükümet nezdinde özel himayeye mazhar olmasının, sözü edilen idari ve adli süreci engellediği yolunda kamuoyunda doğmuş olan izlenim ve eleştirilere karşı açıklamanız nedir? Kamu yetkisi ve ilişkilerinin kötüye kullanılması suretiyle oluşturulan bu tablo, yolsuzlukların organize bir şekilde himaye edilmesi anlamına gelmez mi?"