Karun Hazinesi Davası'na devam edildi

UŞAK (İHA) - Uşak Arkeoloji Müzesi'nde Karun Hazinesi'nin en değerli parçası Kanatlı Denizatı Broşu'nun sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili davaya, Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet, zimmete iştirak suçlarından 25'er yıl hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanık eski Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu, tutuksuz yargılanan sanıklardan Fehmi İşler, Suat Yenmez ve Uğuz Sağlan duruşmada hazır bulundu. Duruşmadan vareste tutulan tutuksuz sanıklar Mehmet Polat, Halil Eker, Fuat Ergün, Ahmet Düzyer, İsmail Bilgin ve Bülent Yücel duruşmaya katılmadı.

Eski Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu, duruşmada tahliyesini istedi. Avukatı Coşkun Mavioğlu, müvekkili adına davanın sonuçlanması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini, sürekli yeni soruşturmalar açılarak davanın sonuçlanmasının engellendiğini ve müvekkilinin iki yıla yakın zamandır tutuklu olduğunu söyleyerek tahliye kararı vermesini talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşma sonunda Eski Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'nun, atılı suçun vasfı, suçun işlendiğine dair kuvvetli şüphe uyandıran delillerin varlığı ve kaçma şüphesi bulunduğundan tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Dosyanın tutukluluk yönünden 17 Nisan 2008'de yeniden ele alınmasına karar veren mahkeme heyeti, yurt dışına çıkış yasağı bulunan sanıklar Fehmi İşler ve Suat Yenmez'in yurt dışına çıkışları için bir önceki duruşmada belirlediği 15'er bin YTL nakti teminatı 5 bin YTL'ye düşürdü. Mahkeme ayrıca; Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan eski müze müdürü Akbıyıkoğlu ile ilgili tüm soruşturma evraklarını istemeye karar verdi. Duruşma, 14 Mayıs 2008 tarihine ertelendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler