HABER

Karzai: Afganistan'a yardımlar devam etmeli

Almanya'nın Bonn kentinde başlayan Afganistan'ın geleceğiyle ilgili uluslararası konferansta Afgan lider Batı'nın kendilerini 2014'ten sonra terketmemesini istedi.

Almanya'nın Bonn kentinde Afganistan'ın geleceğiyle ilgili uluslararası bir konferans düzenleniyor.

10 yıl önce Taliban yönetiminin devrilmesinden sonra yapılan büyük konferansın bir benzeri olan toplantının açılışında Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Nato askerlerinin 2014'te planlanan geri çekilişinden sonra da uluslararası desteğin devam etmesinin Afganistan'ın istikrarı açısından kilit önemde olduğunu söyledi.

Bonn'daki BBC muhabiri, 1980'lerde Sovyet askerlerinin geri çekilmesi ardından Batı'nın kendilerini terkettiğini düşünen Afganistan hükümetine bu sefer yalnız bırakılmayacakları mesajının verildiğini söylüyor.

Ancak Bonn konferansı, bölgenin en önemli oyuncularından Pakistan'ın toplantıyı boykot kararının gölgesi altında gerçekleşiyor.

İslamabad, NATO'nun geçen ay Afganistan sınırındaki bir kontrol noktasına düzenlediği saldırıda Pakistan askerlerini öldürmesine tepkisini konferansı boykot ederek gösteriyor.

NATO, 26 Kasım'da düzenlenen ve 24 Pakistan askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan sonra özür dilemişti.

ABD ve diğer Batılı ülkeler uzun süredir Pakistan'ın Afganistan'da saldırılar düzenlemekle suçlanan Taliban ve Hakkani Örgütü'ne destek verdiğinden şüpheleniyor.

Gözlemciler, 2014'te çoğu Batılı askerin ayrılacağı Afganistan'a uzun vadeli yardımın kritik önemde olduğunu söylüyor.

Toplantıya 100 ülkeden binden fazla delegenin katıldığı açıklandı.

Taliban ile diyalog

Katılımcılar arasında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da var.

Afganistan'da çatışmalar son dönemde Pakistan sınırı yakınlarındaki doğu bölgelerinde yaşanıyor.

Bu yıl Afganistan'da 500'den fazla NATO askeri öldü.

BM'nin Eski Afganistan Temsilcisi Lakdar Brahimi 10 yıl önce de Taliban'la diyalogdan yana olduğunu vurguladı.

Brahimi, "Nereye gittiklerini, ne düşündüklerini, onlara yer açıp açmayacağımızla ilgilenip ilgilenmediklerini görmeliydik" diye konuştu.

Taliban'la diyalog çabaları şu ana dek sonuç getirmedi.

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani'nin geçen Eylül'de suikaste kurban gitmesi Taliban'la diyalog çalışmalarına önemli bir darbe vurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön