HABER

Karzai, Molla Ömer ile görüşmeye hazır

KABİL (İHA) - Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afganistan'da barış için Taliban lideri Molla Muhammed Ömer ile görüşme yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Karzai, 2 yıl önce 2001'de ABD liderliğindeki koalisyon kuvvetleri tarafından iktidardan uzaklaştırılan Taliban rejimi mensuplarına zeytin dalı uzatmış fakat daha sonra "elleri kanlı" diyerek hareketin liderlerini af teklifinin dışında tutmuştu. Karzai, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu insanlar, Molla Muhammed Ömer veya diğerleri, bizimle konuşmak ve görüşmek istiyorlarsa, bunu memnuniyetle karşılarız. Fakat önce kendilerini yabancı köleliğinden kurtarsınlar, kendi topraklarına gelsinler ve barış içinde yaşasınlar. Afganistan'da barış için, onlarla görüşmeye hazırız. Onları destekleyenler ve onları kontrol edenlerle hep görüşüyoruz. Yine görüşürüz" dedi.

Karzai, görüşme yapabileceğini fakat Molla Ömer veya her gün Afganistan'da direnişi sürdüren gruplara liderlik eden Gulbeddin Hikmetyar'a af teklif etmediğini tekrarladı.

Afganistan hükümeti ve Karzai, sık sık komşu Pakistan'ı aşırılar ve direnişçilere sığınma hatta destek sağlamakla suçluyor. Pakistan ise bunu hep reddediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön