HABER

Kasaplar "acemi kasaplara" karşı

ADANA (İHA) - Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur, eline bıçağı alan herkesin kurban kestiğini belirterek, "Kasapların itibarını korumak için kendilerini yaralayarak basına 'acemi kasap' olarak yansıyan bu kişilere karşı hukuki mücadele başlatacağız" dedi.

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur, yaptığı açıklamada, her yıl Kurban Bayramı'nda eline bıçak alan herkesin kurban kestiğini ve her kıyma makinesi olanın kıyma çektiğini, bu yüzden meydana gelen kazaların da basına 'acemi kasap' olarak yansıdığını ifade etti. Bu tür haberlerin kasap esnafının itibarını zedelediğini ve vatandaşın gözünde küçük düştüğünü söyleyen Yağmur, "Biz de kasapların itibarını korumak için aralarında kadınların da bulunduğu 100 kasaba yaptığımız sözlü ve uygulamalı sınavdan sonra 'kurban kesebilir kimlik kartı' verdik" dedi.

Sınavda kasaplara büyükbaş ve küçükbaş hayvan kestirilerek, hayvanın yüzülmesinden parçalara ayrılmasına kadar kontrol edildiğini, buna göre de kimlik kartının verildiğini söyleyen Yağmur, "Gazetelerdeki 'Acemi kasaplar kendini kesti' şeklindeki haberler ve usta olmayan kişilerin kurban kesmesi nedeniyle bu uygulamayı başlattık. Eline bıçak alan bakkal, manav hatta memur bile kurban kesiyor. Bu ülkede herkes işini yapmalı. Kasapların itibarını sonuna kadar korumak için mücadele vereceğiz. Burada en çok iş vatandaşa düşüyor. Vatandaş kimlik kartı olmayan kişilere kurbanını kestirmesin" diye konuştu.

Kurban Bayramı'ndan sonra kurban keserken yaralanarak hastanelere giden kişiler hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Yağmur, "Yasaya göre, kasaplık yapmanın belli kriterleri var. Odaya kayıtlı olması da gerekiyor" dedi.

Murat Yağmur, kurban kesim ücretinin de küçükbaş hayvanlarda 30 YTL, büyükbaş hayvanlarda ise 100 YTL olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön